Aspirīns pēdējo gadsimtu farmācijas ikona*
1897. gadā uzņēmuma "Bayer & Company" ķīmiķis vācietis Fēlikss Hofmans (Felix Hoffmann) (attēlā) meklēja līdzekli sava tēva artrīta sāpēm un uzsāka acetilsalicilskābes izpēti, kas labi līdzēja pret šīm sāpēm.
Viņš radīja pirmo šī savienojuma stabilo formu, vēlāk pazīstamu kā "Aspirin". Viens no pirmajiem sāpju mazinātājiem tablešu formā aspirīns nozīmē sāpju mazināšanu, ātrumu, uzticamību, panesamību. "Aspirīns patiesi ir brīnumzāles, kas dara brīnumus!" tā par savu gandrīz 115 gadus veco visā pasaulē pazīstamo līdzekli saka tā ražotājs vācu firma "Bayer".
Kāds tad ir bijis aspirīna ceļš cauri vēstures līkločiem no tā radīšanas brīža līdz šodienai? To ikviens interesents gada garumā varēs uzzināt rakstu sērijā īpašā portāla sadaļā "Gaidot aspirīna 115-gadi". Sākam jau šodien!
1863. gadā Frīdrihs Baijers (Friedrich Bayer) un Johans FrīdrihsVeskots (Johann Friedrich Weskott) Bārmenē (tagad Vupertāle), Vācijā, nodibina ķīmijas uzņēmumu "Friedr. Bayer & Co". 1888. gadā viņi nolēma uzņēmumā dibināt farmācijas nodaļu. 1897. gadā, kad itāļu inženieris Guljelmo Markoni (Guglielmo Marconi) patentē radio, Fēlikss Hofmans jaunajās "Bayer" laboratorijās sintezē acetilsalicilskābi. Tajā pat gadā uzņēmums maina nosaukumu uz "Bayer & Co", savu darbību koncentrējot uz izpēti un attīstību profilu, kam uzņēmums seko arī mūsdienās.
Uz gadsimtu sliekšņa - 1899. gadā pasauli pārsteidz neirologa un psihiatra, psihoanalīzes tēva Zigmunda Freida (Sigmund Freud) darbs "Sapņu interpertācija", kurā paustas viņa revolucionārās idejas par zemapziņu. Tajā pat gadā Heinrihs Dresers (Heinrich Dreser) apraksta aspirīna antipirētiskās īpašības un tā praktisko pielietojumu sāpju mazināšanā. Šis gads "Bayer" uzņēmumam nozīmīgs ar to, ka tiek reģistrēta preču zīme "Aspirin" un produktu izplata ārstiem pacientu lietošanai. Tajā laikā aspirīnu ražo ražotnē Elberfeldē, Vupertālē. Pēc gada to patentē ASV.
1900. gadā aspirīnu pārdod 250 g tilpuma pudelītēs un tūbās.
1904. gadā pasaulē izsludina Krievu-japāņu karu, kā rezultātā Japāna kļūst par jaunu pasaules lielvaru. 1911. gadā tiek atzīmēta pirmā Starptautiskā sieviešu diena, 1914. gadā Buenosairesā notiek pirmā asinspārliešanas operācija, 1917. gadā Krievijas revolūcija maina visas sabiedrības būtību Krievijas impērijā, kas nu top par valsti. Bet uz Pirmā pasaules kara fona - laikā no 1914. līdz 1918. gadam - aspirīns kļūst par bestselleru ASV. Tomēr, Pirmajam pasaules karam noslēdzoties, "Bayer" zaudē savus aktīvus ASV un aspirīna preču zīmi.
1920. gadā rūpnīca "Friedr. Bayer & Co" apvienojas ar "I.G. Farbenindustrie AG" un Lēverkūzene kļūst par galveno pilsētu Lejasreinas rūpniecības zonā.
1925. gadā aspirīns kļūst par spēcīgu ieroci cīņā ar gripas epidēmiju, kas izpostījusi Eiropu, visā pasaulē nogalinot līdz 100 miljoniem cilvēku. Šajā laikā Dienvidamerikā izlietots vairāk kā 330 miljoni tablešu, kas līdzvērtīgas 100 tonnām aspirīna.
1927. gadā tiek veikts pirmais transatlantiskais telefona zvans no Ņujorkas uz Londonu. Šajā gadā tiek pētīta aspirīna pozitīvā ietekme uz augu augšanu, lai noteiktu, vai grieztie ziedi, kas ievietoti ar aspirīnu sajauktā ūdenī, ilgāk nenovīst. Šis gads vēsturē nozīmīgs arī ar pirmās skaņu kinofilmas "Džeza dziedātājs" demonstrēšanu ASV kinoteātros.
1945. gadā pasaules vēsturē sākas periods, kas pazīstams kā Aukstais karš saspīlējuma un saspringtas komunikācijas laiks ASV un Rietumeiropas valstu, Padomju savienības un Ķīnas attiecībās.
Turpinājums sekos
www.farmacija-mic.lv
11.04.2013.
__________
* Apmaksāta publikācija.
Lieto Twitteri? Pastāsti par šo ziņu saviem Twitter sekotājiem!
Spied šeit:
|