Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Gaidot aspirīna 115-gadi Piektdiena 24.09.2021  
Aspirīns – pēdējo gadsimtu farmācijas ikona*

Palielināt bildi1897. gadā uzņēmuma "Bayer & Company" ķīmiķis vācietis Fēlikss Hofmans (Felix Hoffmann) (attēlā) meklēja līdzekli sava tēva artrīta sāpēm un uzsāka acetilsalicilskābes izpēti, kas labi līdzēja pret šīm sāpēm.

Viņš radīja pirmo šī savienojuma stabilo formu, vēlāk pazīstamu kā "Aspirin". Viens no pirmajiem sāpju mazinātājiem tablešu formā – aspirīns – nozīmē sāpju mazināšanu, ātrumu, uzticamību, panesamību. "Aspirīns patiesi ir brīnumzāles, kas dara brīnumus!" tā par savu gandrīz 115 gadus veco visā pasaulē pazīstamo līdzekli saka tā ražotājs – vācu firma "Bayer".

Palielināt bildiKāds tad ir bijis aspirīna ceļš cauri vēstures līkločiem no tā radīšanas brīža līdz šodienai? To ikviens interesents gada garumā varēs uzzināt rakstu sērijā īpašā portāla sadaļā "Gaidot aspirīna 115-gadi". Sākam jau šodien!


1863. gadā Frīdrihs Baijers (Friedrich Bayer) un Johans FrīdrihsVeskots (Johann Friedrich Weskott) Bārmenē (tagad – Vupertāle), Vācijā, nodibina ķīmijas uzņēmumu "Friedr. Bayer & Co". 1888. gadā viņi nolēma uzņēmumā dibināt farmācijas nodaļu. 1897. gadā, kad itāļu inženieris Guljelmo Markoni (Guglielmo Marconi) patentē radio, Fēlikss Hofmans jaunajās "Bayer" laboratorijās sintezē acetilsalicilskābi. Tajā pat gadā uzņēmums maina nosaukumu uz "Bayer & Co", savu darbību koncentrējot uz izpēti un attīstību – profilu, kam uzņēmums seko arī mūsdienās.

Palielināt bildiUz gadsimtu sliekšņa - 1899. gadā pasauli pārsteidz neirologa un psihiatra, psihoanalīzes tēva Zigmunda Freida (Sigmund Freud) darbs "Sapņu interpertācija", kurā paustas viņa revolucionārās idejas par zemapziņu. Tajā pat gadā Heinrihs Dresers (Heinrich Dreser) apraksta aspirīna antipirētiskās īpašības un tā praktisko pielietojumu sāpju mazināšanā. Šis gads "Bayer" uzņēmumam nozīmīgs ar to, ka tiek reģistrēta preču zīme "Aspirin" un produktu izplata ārstiem pacientu lietošanai. Tajā laikā aspirīnu ražo ražotnē Elberfeldē, Vupertālē. Pēc gada to patentē ASV.

1900. gadā aspirīnu pārdod 250 g tilpuma pudelītēs un tūbās.

1904. gadā pasaulē izsludina Krievu-japāņu karu, kā rezultātā Japāna kļūst par jaunu pasaules lielvaru. 1911. gadā tiek atzīmēta pirmā Starptautiskā sieviešu diena, 1914. gadā Buenosairesā notiek pirmā asinspārliešanas operācija, 1917. gadā Krievijas revolūcija maina visas sabiedrības būtību Krievijas impērijā, kas nu top par valsti. Bet uz Pirmā pasaules kara fona - laikā no 1914. līdz 1918. gadam - aspirīns kļūst par bestselleru ASV. Tomēr, Pirmajam pasaules karam noslēdzoties, "Bayer" zaudē savus aktīvus ASV un aspirīna preču zīmi.

Palielināt bildi1920. gadā rūpnīca "Friedr. Bayer & Co" apvienojas ar "I.G. Farbenindustrie AG" un Lēverkūzene kļūst par galveno pilsētu Lejasreinas rūpniecības zonā.

1925. gadā aspirīns kļūst par spēcīgu ieroci cīņā ar gripas epidēmiju, kas izpostījusi Eiropu, visā pasaulē nogalinot līdz 100 miljoniem cilvēku. Šajā laikā Dienvidamerikā izlietots vairāk kā 330 miljoni tablešu, kas līdzvērtīgas 100 tonnām aspirīna.

1927. gadā tiek veikts pirmais transatlantiskais telefona zvans no Ņujorkas uz Londonu. Šajā gadā tiek pētīta aspirīna pozitīvā ietekme uz augu augšanu, lai noteiktu, vai grieztie ziedi, kas ievietoti ar aspirīnu sajauktā ūdenī, ilgāk nenovīst. Šis gads vēsturē nozīmīgs arī ar pirmās skaņu kinofilmas – "Džeza dziedātājs" demonstrēšanu ASV kinoteātros.

1945. gadā pasaules vēsturē sākas periods, kas pazīstams kā Aukstais karš – saspīlējuma un saspringtas komunikācijas laiks ASV un Rietumeiropas valstu, Padomju savienības un Ķīnas attiecībās.

Turpinājums sekos…


www.farmacija-mic.lv
11.04.2013.__________
* Apmaksāta publikācija.
Lieto Twitteri? Pastāsti par šo ziņu saviem Twitter sekotājiem!

Spied šeit:   « atpakaļ   
 
 Atsauksmes (11)   
Vārds e-pasts
Aplūkot atsauksmes »                

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv