Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Gaidot aspirīna 115-gadi Ceturtdiena 23.09.2021  
Aspirīns – pēdējo gadsimtu farmācijas ikona* (2. daļa)

1897. gadā uzņēmuma "Bayer & Company" ķīmiķis vācietis Fēlikss Hofmans (Felix Hoffmann) meklēja līdzekli sava tēva artrīta sāpēm un uzsāka acetilsalicilskābes izpēti, kas labi līdzēja pret šīm sāpēm.

Viņš radīja pirmo šī savienojuma stabilo formu, vēlāk pazīstamu kā "Aspirin". Kāds tad ir bijis aspirīna ceļš cauri vēstures līkločiem no tā radīšanas brīža līdz šodienai? To ikviens interesents gada garumā varēs uzzināt rakstu sērijā īpašā portāla sadaļā "Gaidot aspirīna 115-gadi". Turpinām sekot līdzi aspirīna gaitām 20. gadsimtā!


1950. gadā pirmo reizi notiek Pirmās Formulas sacensības, savukārt Lorenss Kreivens (Lawrence Craven) publicē ziņojumu, kurā izvirza hipotēzi, ka aspirīns samazina miokarda infarkta risku. Šajā pat gadā aspirīns iekļūst Ginesa rekordu grāmatā kā visvairāk pārdotais pretsāpju līdzeklis.

1953. gadā Tenzings Norgajs (Tenzing Norgay) un Edmunds Persivals Hilarijs (Edmund Percival Hillary) kļūst par pirmajiem alpīnistiem, kas sasniedz pasaules augstāko virsotni Everestu. Savukārt amerikāņu biologs Džeimss Vatsons (James Watson) un angļu bioķīmiķis Frānsiss Kriks (Francis Crick) uzmodelē DNS (dezoksiribonukleīnskābes) molekulas dubulto spirāli (kaut arī to jau agrāk atklājuši un izmantojuši citi zinātnieki). Par šo darbu viņi saņem Nobela prēmiju.

1960. gadi iesākas ar Liverpūlē, Anglijā dibinātā ansambļa "The Beatles" pirmo uzstāšanos. Aspirīns pirmo reizi kļūst par sporta pasākuma sponsoru un atbalsta riteņbraukšanas sacensības Spānijā. 1961. gadā vairāku ārstu komandai itāļa Daniēles Petruči (Daniele Petrucci) vadībā izdodas mēģenē apaugļot vairākas cilvēka olšūnas. 1967. gadā Dienvidāfrikā tiek veikta pirmā sirds transplantācija, bet 1969. gadā ASV kosmosa kuģis "Apollo 11" nolaižas uz Mēness. "Bayer" ražotais aspirīns ir daļa no šīs misijas kā nozīmīgs elements nelielā komplektā līdzi ikvienam "Apollo 11" komandas astronautam.

1971. gadā Vācijā tirgū tiek laistas kuņģim saudzīgākas - "Aspirin Plus C" putojošās tabletes. 1972. gadā Bobijs Fišers (Bobby Fischer) kļūst par pasaules čempionu šahā, savukārt farmakoloģijas profesors no Londonas Džons Veins (John Vane) publicē savu pētījumu par aspirīna iedarbību, atklājot, ka aspirīnam piemīt pretsāpju, pretdrudža un pretiekaisuma īpašības, jo tas nomāc signālmolekulu (prostaglandīnu) veidošanos.

1972. gadā Emersons Fitipaldi (Emerson Fittipaldi) kļūst par Pirmās Formulas pasaules čempionu. 1976. gadā kosmosa izpētes zonde "Viking 1" Sidonijas reģionā uz Marsa atklāj veidojumu, ko nosauc par "Marsa seju".

1980. gadā kāds psihiski nelīdzsvarots vīrietis nogalina agrāko "The Beatles" dalībnieku Džonu Lenonu (John Lennon). Nacionālā Zinātnes Akadēmija pasludina aspirīnu par labāko pretsāpju līdzekli, pateicoties tā efektivitātei pret galvassāpēm. 1982. gadā Džons Veins saņem Nobela prēmiju medicīnā par darbu, kas atklāja, ka aspirīns nomāc prostaglandīnu biosintēzi. Šajā pat gadā "Bayer AG" saņem Vācijas Biznesa filmu balvu par savu filmu "Aspirin® - nebeidzamais stāsts".

1983. gadā tirgū tiek laists pirmais kompaktdisks un Enco Ferrari (Enzo Ferrari) izcīna pasaules Konstruktoru kausu. Savukārt prestižs Minhenes iknedēļas medicīnas žurnāls "Münchener Medizinische Wochenschrift" pasludina aspirīnu par gada medikamentu.

80. gados pirmo reizi tiek izmantota optiskā šķiedra – vismodernākā kabeļu sistēma, veidota no tievām kristāla stīgām, kas vada gaismu. Šajā laikā vairāki pētījumi apstiprina aspirīna pozitīvo ietekmi uz cerebrokardiovaskulāru gadījumu skaita mazināšanos pacientiem, kas lieto šo medikamentu.

Toronto, Kanādā tiek veikta pirmā dubultā plaušu transplantācija. Dažādi pētījumi šajā laikā apstiprina, ka aspirīna lietošana ievērojami samazina insulta risku. Balstoties uz epidemioloģiskiem vēža pētījumiem Melburnā, Gabriels Kūne (Gabriel Kune) pirmo reizi pierāda, ka aspirīna lietošana mazina vēža rašanās risku. Savukārt ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) ierosina aspirīnu lietot recidivējoša miokarda infarkta riska mazināšanai un pirmā miokarda infarkta novēršanai pacientiem ar nestabilu stenokardiju. 80.gados ASV veikts pētījums apstiprina, ka aspirīns mazina sirdslēkmes risku. 1989.gadā Eiropa piedzīvo Berlīnes mūra krišanu. Sākas 90.gadi un jauna ēra aspirīna vēsturē…www.farmacija-mic.lv
19.04.2013.


__
*Apmaksāta publikācija.

   « atpakaļ   
 
 Atsauksmes (2)   
Vārds e-pasts
Aplūkot atsauksmes »                

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv