Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Gaidot aspirīna 115-gadi Ceturtdiena 23.09.2021  
Aspirīns – pēdējo gadsimtu farmācijas ikona (3.daļa)*

Palielināt bildi1897. gadā uzņēmuma "Bayer & Company" ķīmiķis vācietis Fēlikss Hofmans (Felix Hoffmann) meklēja līdzekli sava tēva artrīta sāpēm un sāka pētīt acetilsalicilskābi, atklājot, ka tā labi līdz pret šīm sāpēm.

Viņš radīja pirmo šī savienojuma stabilo formu, vēlāk pazīstamu kā "Aspirin". Kāds tad ir bijis aspirīna ceļš cauri vēstures līkločiem no tā radīšanas brīža līdz šodienai? To ikviens interesents gada garumā var uzzināt rakstu sērijā īpašā portāla sadaļā "Gaidot aspirīna 115-gadi". Turpinām sekot līdzi aspirīna gaitām 20. gadsimtā!

Sākas 90.gadi un jauna ēra aspirīna vēsturē…


Vairākas desmitgades pavadījis apcietinājumā, cilvēktiesību aktīvists Nelsons Mandela noraida Dienvidāfrikas valdības izteikto atbrīvošanas piedāvājumu. 1990.gadā viņš beidzot tiek atbrīvots no cietuma un 1994.gadā ievēlēts par pirmo melnādaino šīs valsts prezidentu.

1990.gadā jauni pētījumi apliecina, ka aspirīns līdz pat 50% samazina miokarda infarkta jeb sirdslēkmes risku pacientiem ar stenokardiju. Tajā pašā laikā "Bayer" laiž tirgū košļājamas aspirīna tabletes. Šis laiks vēsturē iezīmējas arī ar kosmosa teleskopa "Hubble" palaišanu Zemes orbītā.

1991.gadā Mihaels Šūmahers kļūst par pasaules čempionu Formula 1 sacensībās. Savukārt Amerikas Sirds asociācija sirdslēkmes sekundārai profilaksei rekomendē mazu devu aspirīnu 75 līdz 325 mg devās.

1993.gadā Vācijas tirgū tiek laists "Aspirin®Protect 100/300". Tas izšķīst zarnās, nodrošinot mazāku kairinājumu kuņģī. Šajā laikā jauni pētījumi pierāda, ka aspirīns var mazināt arī venozās trombozes risku.

Deviņdesmito gadu sākums cieši saistīts ar strauju datortehnoloģiju attīstību un "Windows 95" operētājsistēmā tiek iekļauts interneta pārlūks "Internet Explorer". Bet ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (Food and drug administration, FDA) piedāvā aspirīnu lietot sirdlēkmes un citu kardiovaskulāru slimību gadījumā. 1995.gadā tiek ieviesta starptautiska "Aspirin®" balva, lai stimulētu un apbalvotu pētniecībā iesaistītus zinātniekus. Šajā gadā "Bayer" Vācijā uzbūvē modernāko farmācijas ražotni Eiropā, šajā projektā investējot 270 miljonus dolāru.

Palielināt bildi1996.gadā Skotijas zinātnieki paziņo, ka tiem izdevies klonēt aitu, ko nosauc par Dolliju. Bet acetilsalicilskābe atzīmē savu simtgadi. Lai godinātu aspirīna sintēzes simtgadi, Vācijā tiek radīta rožu šķirne ar nosaukumu "Aspirin". Palielināt bildi

90. gadu nogalē aspirīns sit pušu visus iepriekšējos pārdošanas rekordus, ar 500 miljardu eiro apgrozījumu kļūstot par visvairāk pārdoto bezrecepšu pretsāpju līdzekli Eiropā un Latīņamerikas valstīs. Tā kopējais pārdošanas apjoms ir 17 triljoni tablešu.

Jaunā tūkstošgade sākas ar desmito "Aspirin®" starptautiskās balvas pasniegšanu. Dr. Dereks Gilrojs (Derek W. Gilroy) Londonas Klīniskās farmakoloģijas un ārstniecības centrā tiek apbalvots ar desmito "Aspirin®" starptautisko balvu. Šis britu zinātnieks atšifrēja iepriekš nezināmu acetilsaliciskābes darbības mehānismu un izskaidroja, kāpēc aspirīna aktīvā viela bloķē iekaisumu.

2000.gada 6.martā tiek atzīmēta "Aspirin®" patenta simtgade. Par godu svinībām "Bayer" administrācijas ēka tiek pārvērsta par pasaulē lielāko aspirīna iepakojuma kastīti, sagādājot uzņēmumam trīs ierakstus Ginesa pasaules rekordu grāmatā. Palielināt bildi

2002.gadā ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde NASA uz Marsa atklāj sasalušu ūdeni. Fotouzņēmumi no Marsa liecina, ka uz šīs planētas eksistē ezeri un kanāli. Vācijā šajā laikā tirgū tiek laistas "Aspirin®Migraine" putojošās tabletes kā bezrecepšu līdzeklis cīņai ar migrēnas izraisītām galvas sāpēm. Bet "Bayer" akcijas sāk tirgot pasaulē slavenākajā akciju tirgū – Ņujorkas biržā.

2003.gadā tiek pabeigta cilvēka genoma (DNS veidojošā gēnu kopuma) sekvence, tādējādi palīdzot atklāt cilvēka ģenētisko uzbūvi. Ar "Hubble" teleskopa un Havaju salās esošās Keka observatorijas palīdzību tiek atklāta vistālākā galaktika, kas atrodas 13 000 miljonu gaismas gadu attālumā.

2004.gadā Olimpiskās spēles notiek Grieķijā – vietā, kur tās radušās, bet jaunā "Bayer" koncepcija rada vairākas neatkarīgas uzņēmumu grupas: "Bayer HealtCare", "Bayer CropScience", "Bayer Chemicals", "Bayer Polimers" un "Bayer" pakalpojumu uzņēmumus "Business Services", "Bayer Technology Services" un "Bayer Industry Services".

2005.gadā pāvesta Jāņa Pāvila II vietā stājas jaunais – 265. - Romas katoļu baznīcas pāvests Benedikts XVI. 2006.gadā FIFA pasaules kausu futbolā izcīna Itālijas valsts vienība, šajā sporta veidā pieveicot Francijas izlasi. Savukārt "Aspirin®Effect" ir pirmais medikaments granulu veidā, ko var lietot jebkurā vietā un laikā, pat neuzdzerot ūdeni. 2007.gadā nomirst slavenais itāļu tenors Lučiāno Pavaroti. Bet "Aspirin®Complex" apvieno aspirīna aktīvo vielu ar sastāvdaļu (pseidoefedrīnu), kas mazina daudzus saaukstēšanās simptomus. Pseidoefedrīns ātri atbrīvo aizliktu degunu, bet aspirīns mazina galvas, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī ārstē iekaisušu kaklu.

Šajā laika posmā tiek izstrādāts jauns, moderns grafiskais aspirīna kartona kastītes iepakojuma dizains, kas ļauj vieglāk atpazīt konkrētus produktus, kā arī praktisks zāļu lietošanas mehānisms. Arī šajā gadu tūkstotī aspirīns neizsīkstoši turpina savu uzsākto ceļu daudzu pasaules iedzīvotāju slimību ārstēšanā.

www.farmacija-mic.lv
14.10.2013.


_________
* Apmaksāta publikācija. Stāsta sākums meklējams šeit: http://www.farmacija-mic.lv/main/zinas/41
Lieto Twitteri? Pastāsti par šo ziņu saviem Twitter sekotājiem!

Spied šeit:
   « atpakaļ   
 
 Atsauksmes (0)   
Vārds e-pasts
Aplūkot atsauksmes »                

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv