Arhīvs
   Abonēt
   Reklāma
   Kontakti
   Uz sākumlapu
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!

Vai atvērsies diennakts aptiekas?

Olita Zariņa, Elīna Badune

Ministru kabinets (MK) 2. augustā pie­ņēma grozījumus aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritērijos, kas dos pašvaldībām tiesības ierosināt atvērt diennakts aptieku.
Grozījumi noteikumos paredz, ka paš­val­dībai ir tiesības iesniegt Zāļu valsts aģen­tūrai (ZVA) iesniegumu par vispārēja tipa aptiekas nepieciešamību apdzīvotā vietā ar pietiekamu vispārēja tipa aptieku skaitu, ja trīs kilometru rādiusā nav vispārēja tipa aptiekas.
Grozījumi ļaus pašvaldībām ierosināt arī vispārēja tipa aptiekas, kas strādā visu diennakti, atvēršanu apdzīvotā vietā, kurā nav diennakts aptieku.
ZVA vērtēs pašvaldību iesniegumus, un pēc aģentūras apliecinājuma par apdzīvotās vietas daļas atbilstību nepieciešamiem kritērijiem pašvaldības varēs izsludināt konkursu par jaunas aptiekas atvēršanu, publiskojot to pašvaldības interneta vietnē. Ja uzņēmēji nepieteiksies, aptieka var tikt atvērta par pašvaldības līdzekļiem.
Latvijas Farmaceitu biedrība, Latvijas Brīvo farmaceitu apvienība un Aptieku biedrība atbalsta noteikumu projektu, izņemot normas, kas paredz diennakts aptieku atvēršanu. Savukārt Farmācijas arodbiedrība uzskata, ka diennakts aptieku atvēršanai jārīko konkurss. Veselības aprūpes darba devēju asociācija domā, ka diennakts aptieku atvēršana ierobežos citu komersantu darbību. Aptieku attīstības biedrība uzskata, ka jāatceļ aptieku skaitliskais ierobežojums, bet jānosaka vismaz 500 m attālums starp visām aptiekām, ne tikai tām, kas gatavo zāles vai veic diennakts darbu. Aptieku attīstības biedrība un Aptieku īpašnieku asociācija iebilda pret noteikumu projekta normu, ka lielām aptieku ķēdēm jāatver aptiekas arī laukos. Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija uzskata, ka jāatceļ aptieku skaita ierobežojumi.
Apes un Madonas novadu pašvaldības ziņo, ka iedzīvotāji nav interesējušies par diennakts aptieku nepieciešamību.
Madonā esot vairākas aptiekas, kas strādā līdz plkst. 20.00, un Madonas novada dome nav saņēmusi informāciju, ka iedzīvotājiem diennakts aptiekas trūkums būtu aktuāls. Tādēļ tā pagaidām neplāno izmantot grozījumus Ministru kabineta noteikumos par pašvaldības tiesībām ierosināt diennakts aptiekas atvēršanu.
Savukārt Apes novada dome ziņo, ka nesen visā novadā notikuši iedzīvotāju forumi. Ierosinājumi bijuši dažādi, taču neviens neminēja, ka novadā pietrūkst diennakts aptiekas. Bez iedzīvotāju lūguma Apes pašvaldība neplāno rosināt atvērt diennakts aptieku, jo tās uzturēšana lauku rajonos, iespējams, aptieku īpašniekiem radītu zaudējumus.
Veselības ministrs Juris Bārzdiņš žurnālam Materia Medica skaidroja, ka noteikumu grozī­jumi veikti, atsaucoties uz Liepājas, Ventspils un Daugavpils pašvaldību vēlmi nodrošināt iedzīvotājus ar šo pakalpojumu. Savukārt norma par jaunas aptiekas atvēršanu, lai nodrošinātu aptiekas pieejamību apdzīvotās vietās ar pietiekamu aptieku skaitu, ja aptiekas nav kādā apdzīvotas vietas daļā, radīšot iespēju aptieku atvērt Ķemeros. Tā ir Jūrmalas daļa ar 12 000 iedzīvotāju, bet bez aptiekas. Ministrs uzsver, ka loģiski būtu, ja pilsētās esošās aptiekas vienotos par kārtību, kā tiek nodrošināts šis pakalpojums, ņemot vērā, ka tas nav rentabli. Aptieku atvēršana pašvaldībai ir neraksturīga funkcija, atzīst J. Bārzdiņš.
Par to, vai noteikumu grozījumi nerada iespēju palielināt aptieku skaitu, diennakts aptiekas pakalpojumu pēc obligātiem trīs gadiem likvidējot, ministrs norādīja, ka diez vai pašvaldība plāno trīs gadus uzturēt komerciāli neizdevīgu aptieku, tad neizdevīgo pakalpojumu likvidēt, aptieku pārdot un atvērt nākamo aptieku. “Jauna aptieka ik pēc trīs gadiem izskatās tikai pēc kārtējās sazvērestības meklēšanas,” viņš norādīja.
Katrā ziņā jaunie noteikumi jau radījuši atbalsi, un Cēsīs Daces Mačukas aptieka turpmāk strādās visu diennakti.

Ziņas avots: Veselības ministrija, LETA