Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Jautājumi un atbildes Otrdiena 23.04.2024  
Likumdošana
Par zālēm
Citi
Biežāk uzdotie jautājumi

Farmaceiti un farmācijas nozares speciālisti turpmāk jautājumus portāla redakcijai par zālēm, profesionālo izglītību vai farmācijas likumdošanu var uzdot, sūtot vēstuli uz e-pastu mic@mic.lv, un mēs atbildēsim Jums personīgi.
Redakcijai ir tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav saistīti ar farmāciju, medicīnu, farmaceitisko aprūpi, kā arī uz personu aizskarošiem jautājumiem.

Atbildes par Jūs interesējošo tēmu var arī meklēt, izmantojot meklētāju lapas labajā sānā un izvēloties meklētāja sadaļu "Jautājumi un atbildes".

Pirms uzdodat jautājumu, ielūkojieties jautājumu arhīvā - iespējams, Jūs interesējošā atbilde jau ir tur!

 
Jautājums
Man ir parasta recepte no 20.08.2008. Uz receptes arsts atzimeja, ka "Atkartot divas reizes". Zales sastava ir spirts. 1) Farmaceitis 30.10.2008. atteicas pienemt izpildei, jo receptem, kuru sastava ir uzskaites vielas, t.i. spirts, deriguma termins ir 30 dienas. 2) Ka ari izmantojot to pasu argumentaciju, atteicas izpildit recepti divas reizes.
10.31 Iesūtīja Jelena
Atbilde
Ja jums parakstītā recepte ir rozā jeb sārtā krāsā, tad tā ir Īpašā recepte, un tās derīguma termiņš ir 30 dienas. Ja jūsu receptes veidlapa ir zilā krāsā, tad varbūt varat minēt medikamenta nosaukumu, lai gūtu leilāku skaidrību par konkrēto situāciju.
Jautājums
Labdien! Mūsu aptiekā nesen atnāca priekšraksts, kurš balstīts uz MK not. Nr 441 par III saraksta vielu reģistrēšanu. Resp., aptieka pilna ir ar pseidoefedrīnu saturošiem bezrecepšu medikamentiem, piem., Actifed, Daleron Cold 3 un Thera Flu u.c. Vai tie visi jāreģistrē narkotisko vielu žurnālā vai kā savādāk? Kā aptiekā rīkoties ar šo zāļu vielu saturošiem medikamentiem to uzskaitē?
10.31 Iesūtīja Linda
Atbilde
Ministru kabineta noteikumi 441 "Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu iepirkšanas, saņemšanas, uzglabāšanas, izplatīšanas, izsniegšanas, uzskaites un iznīcināšanas kārtība zāļu un veterināro zāļu ražošanā, zāļu un veterināro zāļu lieltirgotavās un aptiekās" nosaka: "12. Stingrās uzskaites žurnālā reģistrē arī III sarakstā iekļautās vielas, zāles un produktus, kuru sastāvā tīrā veidā vai maisījumā ar indiferentām vielām ir šādas III sarakstā iekļautās vielas:
12.1. efedrīns;
12.2. pseidoefedrīns;
12.3. fenobarbitāls;
12.4. triheksifenidils;
12.5. GHB (nātrija oksibutirāts un litija oksibutirāts)."
Jautājums
Labdien,vēlreiz! Mēs aptiekā diskutējām par 494. MK noteikumiem... Ja aptieka ir ārstniecības iestāde, tad šajā kontekstā grāmatiņas ir nepieciešamas, ja aptieka nav ārstniecības iestāde - tad nav nepieciešamas grāmatiņas... Aptieka taču skaitās ārstniecības iestāde, nav taču gluži parasts veikals??? Aptiekas vadītāja pasaka, ka grāmatiņas ir vajadzīgas un administrācija arī saka, ka vajag... Tā ir reāla nauda, kas jāizdod, kuru neviens neatmaksās man. Ja man būtu tiesisks pierādījums, ka grāmatiņu aptiekā nevajag, tad es viņu nekārtotu, jo, ja darba devējs man viņu neatmaksā, tad man ir tiesības viņu nekārtot, ja to neuzliek par obligātu MK noteikumi un citi likumiski akti.
10.31 Iesūtīja Didzis
Atbilde
Aptieka nav ārstniecības iestāde un nevienā dokumentā nav definēta kā ārstniecības iestāde. Minētajā dokumentā (Ministru kabineta noteikumi Nr. 494 "Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm") nav minēta ne aptieka, ne farmaceits. Arī dokumenta pielikumos nav minēts farmaceita darbs, tikai ārstniecības iestādēs strādājošā personāla obligātajām veselības pārbaudēm. Ja darba vietā rodas domstarpības par šo jautājumu, darba devēju var iepazīstināt ar MK noteikumiem, kā arī sazināties ar Veselības inspekciju, kas pārņēmusi bijušās Valsts sanitārās inspekcijas funkcijas. Taču, kā jau iepriekš norādījām, darba devējam ir tiesības prasīt sanitāro grāmatiņu no konkrēta darbinieka, ja darba devējs to uzskata par nepieciešamu.
Jautājums
Labdien! Esmu farmaceita palīgs aptiekā.
Zemāk izlasīju, ka sanitārās grāmatiņas
nav vajadzīgas. Mūsu administrācija
pasaka, ka visiem darbiniekiem jābūt
grāmatiņām. Tad, lūdzu, ir vai nav
jābūt? Un ja ir, vai darba devējam ir
jāapmaksā šīs pārbaudes?
Ja pēc likuma nav jābūt, bet darba
devējs prasa, tad kā man rīkoties?
10.31 Iesūtīja DIDZIS
Atbilde
Kā jau bijām vairākkārt atbildējuši, darba devējs var noteikt prasību pēc obligātajām regulārajām veselības pārbaudēm un sanitārās grāmatiņas atbilstoši Darba likumam, ja uzskata, ka konkrēts darbinieks konkrētajā darba vietā var pakļaut riskam citu cilvēku veselību. Kā jau minējām, farmaceitam nav nepieciešama sanitārā grāmatiņa. Ministru kabineta noteikumi Nr. 494 "Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm" nosaka to veicamo darbu un amatu sarakstu, kuros darbiniekiem jāveic obligātās regulārās veselības pārbaudes (līdz ar to - nepieciešama sanitārā grāmatiņa). Šajā sarakstā nav minēts farmaceits. Kā paskaidroja Valsts sanitārā inspekcija, tad patiesi šie MK noteikumi neparedz obligātās veselības pārbaudes un sanitārās grāmatiņas nepieciešamību farmaceitam. Agrāk - padomju gados - gan šāda prasība pastāvējusi, taču līdz ar jauno noteikumu pieņemšanu tā atcelta.
Jautājums
Kas nosaka derīguma termiņu aptiekā pagatavotām zālēm. Kādi tie ir.
10.27 Iesūtīja vija
Atbilde
Ar šo jautājumu varat vēsrties Veselības inspekcijā Zāļu kontroles nodaļā. Tālrunis - 67357811.
Jautājums
Vai pārdodot bezrecepšu medikamentus un pārsienamos materiālus skolai vai bērnudārzam uz pavadzīmes ir jāraksta pieprasījums?
10.23 Iesūtīja guntra
Atbilde
Par šādas dokumentācijas noformēšanas prasībām varat interesēties Veselības inspekcijas Zāļu kontroles nodaļas Aptieku kontroles daļā pa tālruni 67357811.
Jautājums
Vai aptieka drīkst pārdot feldšerpunktam 3.saraksta medikamentus? Kā jānoformē pieprasījums?
10.23 Iesūtīja guntra
Atbilde
Nav pamata uzskatīt, ka nedrīkstētu. Par dokumentācijas noformēšanu interesējieties Veselības inspekcijas Zāļu kontroles nodaļas Aptieku kontroles daļā - 67357811.
Jautājums
Labdien! Vēlos uzzināt par ES finansējumu
aptiekai! Kur man griezties un iegūt informāciju? Ar cieņu Dace
10.22 Iesūtīja dace
Atbilde
Visticamāk, ka vispirms Jums būtu jāvēršas Veselības ministrijas Farmācijas departamentā.
Jautājums
Vai varētu man lūdzu atsūtīt sarakstu, kam jāatrodās aptieciņā - darba vietā??? Jau iepriekš pateicos.
10.15 Iesūtīja Ieva
Atbilde
To nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 63 "Noteikumi par minimālajām prasībām nodarbināto drošībai un veselības aizsardzībai darba vietās". Noteikumus var atrast MIC info datu bāzē (ja esat MIC info abonents) vai citos interneta avotos.
Jautājums
Par sanitārajām grāmatiņām - aptieka izplata pārtikas preces (uzt. b., diet.p. min.ud. u.c.) tātad vajag san. gr. to prasa un kontrolē PVD!
10.07 Iesūtīja Maija
Atbilde
Publicējām atbildi, kuru mums sniedza Valsts sanitārā inspekcija, kas arī kontrolē sanitāro grāmatiņu lietošanu praksē. Acīmredzot, šajā jautājumā valsts institūcijas nav vienojušās.
Jautājums
vai strādājot aptiekā (farmaceits) ir vajadzīga sanitārā grāmatiņa? ja ir , tad kādi speciālisti jāapmeklē?
10.04 Iesūtīja guntra
Atbilde
Nē, farmaceitam vispār nav nepieciešama sanitārā grāmatiņa. Ministru kabineta noteikumi Nr. 494 "Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm" nosaka to veicamo darbu un amatu sarakstu, kuros darbiniekiem jāveic obligātās regulārās veselības pārbaudes (līdz ar to - nepieciešama sanitārā grāmatiņa). Šajā sarakstā nav minēts farmaceits. Kā paskaidroja Valsts sanitārā inspekcija, tad patiesi šie MK noteikumi neparedz obligātās veselības pārbaudes un sanitārās grāmatiņas nepieciešamību farmaceitam. Agrāk - padomju gados - gan šāda prasība pastāvējusi, taču līdz ar jauno noteikumu pieņemšanu tā atcelta. Prasību pēc obligātajām regulārajām veselības pārbaudēm un sanitārās grāmatiņas var noteikt darba devējs atbilstoši Darba likumam, ja uzskata, ka konkrēts darbinieks konkrētajā darba vietā var pakļaut riskam citu cilvēku veselību.
Jautājums
Atgādiniet lūdzu, kā aptiekai jārīkojas
ar ārstu kļūdaini izrakstītajām
receptēm. Varbūt kolēģi var padalīties
pieredzē.
06.12 Iesūtīja Inka
Atbilde
Jautājums
Sakarā ar Maijas jautājumu par
Tramadolu.Bet 175. not. grozījumos nr.39
raxtīts,ka nark. analgēt. un psihotropo
iegādei ārsts izraxta līdz 1 mēn.Ja ir
komp. recepte,tad jā, līdz 3 mēn.Kam tad
ir taisnība?
05.23 Iesūtīja Zuze
Atbilde
Paldies par vērīgumu! Jā, Nr. 175 noteikumu grozījumos 39. punktā teikts, ka "izrakstot recepti psihotropo zāļu un narkotisko analgētisko līdzekļu iegādei, ārsts izraksta zāles ārstēšanas kursam līdz vienam mēnesim. Psihiatrs, narkologs, neirologs un ģimenes ārsts kompensācijas kārtības ietvaros minētās zāles var izrakstīt ārstēšanas kursam līdz trim mēnešiem."
Jautājums
Esmu feldšere (ārsta palīgs), bet
medicīnā vairs nestrādāju. Sertifikāts
ir. Vai izveidojot individuālo uzņēmumu
es varēšu rakstīt receptes ne tikai sev,
bet arī citiem?
05.21 Iesūtīja Sarmīte
Atbilde
MK noteikumu Nr. 175 ( “Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas noteikumi) 32. punkts paredz, ka “Tiesības izrakstīt parasto recepti ir ārstam un ārsta palīgam (feldšerim), kas strādā ārstniecības iestādē. Ārstam, kas nestrādā ārstniecības iestādē, atļauts izrakstīt zāles uz parastās receptes tikai personīgai lietošanai.”
Jautājums
Labdien! Mans jautājums būtu šāds - Cik
iepakojumu uz vienas īpašās receptes
drīkst izrakstīt tramadolu. Kuri
noteikumi to nosaka? Paldies
05.19 Iesūtīja Maija
Atbilde
MK noteikumi Nr. 175 ( “Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi”) 37. punkts paredz, ka “uz vienas īpašās receptes veidlapas atļauts izrakstīt tikai vienas zāles vai medicīnisko ierīci, sekundāro iepakojumu skaitu paredzot ne vairāk kā trīs mēnešus ilgam ārstēšanas kursam.”
Jautājums
Ar kadu izglitibu (farmaceita asistents,
farmaceits ar augstako izglitibu vai
vispar nav jabut farmaceitam) likumigi
ir jabut aptiekas vaditajam? Vai
aptiekas vaditajs ir tas pats, kas
direktors?
Paldies!
05.18 Iesūtīja Lana
Atbilde

“Farmācijas likuma” 38. pants paredz, ka “aptieku vada un par tās darbu ir atbildīgs aptiekas vadītājs, kas saņēmis farmaceita profesionālās kvalifikācijas sertifikātu vai — attiecībā uz veterinārajām aptiekām — speciālo atļauju (licenci) veterināro zāļu izplatīšanai.” Turpretim 39. pants paredz, ka “pilsētās un citās apdzīvotajās vietās, kur iedzīvotāju skaits nepārsniedz 4000, līdz 2004.gada 30.jūnijam par aptiekas vadītāju var būt farmaceita asistents, kuram ir vismaz piecu gadu darba stāžs specialitātē un kurš saņēmis Veselības ministrijas atļauju, bet no 2004.gada 1.jūlija par aptiekas vadītāju var būt Latvijas Farmaceitu biedrībā reģistrējies farmaceita asistents ar vismaz piecu gadu darba stāžu aptiekas vadīšanā, ja viņa farmaceita prakse nav pārtraukta ilgāk par pieciem gadiem kopš dienas, kad sertifikācijas institūcijai iesniegts iesniegums farmaceita profesionālās kvalifikācijas sertifikāta iegūšanai.”
Jautājums
Vai latvijā tiek veikti klīniskie
pētījumi medicīnas ierīcēm (medical
devices)? Kas tos uzrauga un izsniedz
atļaujas?
Kur atrodami noteikumi/likumdošana?
05.14 Iesūtīja Diāna
Atbilde
Mūsu rīcībā nav šādas informācijas. Iesakām interesēties Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju aģentūrā (Duntes 12/22). Tālr. 7501590
Jautājums
Sakarā ar atbildi Violai - dīvaini,bet
mūsu aptiekai tieši tāpēc bija
jāpārreģistrē licence,kas bija derīga
līdz 2011. gadam,jo tur nebija
ierakstīts,ka drīxtam tirgot komp.
medikamnetus,kaut līgums ar VOAVU ir jau
gadiem ilgi.
05.12 Iesūtīja Zuze
Atbilde
Jautājums
Labdien!
Vai varat paskaidrot, kas ir GMP, kam
tas vajadzīgs un vai tas ir obligāts
farmācijas uzņēmumiem?
05.11 Iesūtīja Viktorija
Atbilde
GMP nozīmē - labu ražošanas praksi, un tas ir obligāts nosacījums jebkuram farmācijas uzņēmumam.
Jautājums
Vai ir nepieciešams LIKUMĪGI direktora
vietnieks atvērtā tipa aptiekā ar zāļu
gatavošanas nodaļu?
Vai likums atļauj neturēt šādā aptiekā
direktora vietnieci?
Iepriekš paldies!
05.11 Iesūtīja Lana
Atbilde
Farmaceitisko darbību aptiekās nenodrošina direktors vai direktora vietnieks, bet gan aptiekas vadītājs. Viņš arī ar savu rīkojumu nosaka atbildīgās personas attiecīgai aptiekas darbībai.
Lapas:  1 2 3 4 5 6 7 8 kopā: 147 ieraksti
  « atpakaļ   
 

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv