Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Jautājumi un atbildes Trešdiena 16.10.2024  
Likumdošana
Par zālēm
Citi
Biežāk uzdotie jautājumi

Farmaceiti un farmācijas nozares speciālisti turpmāk jautājumus portāla redakcijai par zālēm, profesionālo izglītību vai farmācijas likumdošanu var uzdot, sūtot vēstuli uz e-pastu mic@mic.lv, un mēs atbildēsim Jums personīgi.
Redakcijai ir tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav saistīti ar farmāciju, medicīnu, farmaceitisko aprūpi, kā arī uz personu aizskarošiem jautājumiem.

Atbildes par Jūs interesējošo tēmu var arī meklēt, izmantojot meklētāju lapas labajā sānā un izvēloties meklētāja sadaļu "Jautājumi un atbildes".

Pirms uzdodat jautājumu, ielūkojieties jautājumu arhīvā - iespējams, Jūs interesējošā atbilde jau ir tur!

 
Jautājums
Labdien! man 2008.gada 27.decembrī ir beidzies stikla termometra verificēšanas sertifikāts. Vai man tas ir jāatjauno? Kādi MK noteikumi nosaka termometru pārbaudes biežumu aptiekā? Paldies!
03.25 Iesūtīja lelde
Atbilde
Diemžēl, pagaidām neatrodam dokumentu, kurā noteikts mērierīču pārbaudes biežums aptiekā. Par šo jautājumu noteikti varat konsultēties Veselības inspekcijā (tālrunis 67819671).
Jautājums
MK noteikumi 441 (starp citu spēkā ar
21.06.2008) - izsniedzot II UN III sarakstā iekļautās zāles pret receptēm
farmaceits vai farmaceita asistents
norāda ZĀĻU NOSAUKUMU, devu,daudzumu,
izsniegšanas datumu,parakstās par zāļu
izsniegšanu,parakstu apstiprina ar
personīgo soiedogu (ja tāds ir).
03.12 Iesūtīja Leonora
Atbilde
Paldies par informāciju.
Jautājums
Vai tā ir taisnība,ko raxta "starp citu" ziņu sadaļā pie "Medikamentus pret februārī izrakstītajām...", ka seminārā ir teikts,ka noformējot psihotrop. receptes, koda vietā ragad jāraxta medikamenta nosaukums?
03.09 Iesūtīja Snorke
Atbilde
Mūsu rīcībā nav šādas informācijas. Kā mūs informēja Veselības ministrijas Farmācijas departamentā, noformējot recepti farmaceitam jāraksta zāļu kods.
Jautājums
Labdien. Sakiet, lūdzu, vai atbildīgam farmaceitam ražošanā ir vajadzīgs sertifikāts? Vai viņam jābūt reģistrētam LFB (vai citur)?
03.09 Iesūtīja Jevgēnija
Atbilde
Ar šiem jautājumiem varat vērsties Latvijas Farmaceitu biedrības Farmaceitu profesionālās kvalifikācijas sertifikācijas komisijā pa tālruni 67502571.
Jautājums
Kas tie par jaunumiem, ka īpašās receptes veidlapām nav otra eksemplāra (kopijas). Vairāki ārsti teikuši, ka viņiem izdod īpašās recepšu veidlapas bez kopijas. Vai tā ir tiesa???
03.03 Iesūtīja Marina
Atbilde
Ministru kabineta noteikumi Nr.392
Rīgā 2008.gada 2.jūnijā (prot. Nr.36 30.§) "Grozījumi Ministru kabineta 2005.gada 8.marta noteikumos Nr.175 "Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi"" ir mainījuši 6. punkta agrāko redakciju, kur bija rakstīts, ka "Īpašās receptes veidlapa sastāv no diviem paškopējošu veidlapu eksemplāriem:
6.1. pirmā eksemplāra veidlapas apmales un daļa, kuru aizpilda aptiekā, ir iekrāsota gaiši sārtā krāsā;
6.2. otrā eksemplāra veidlapas apmales un daļa, kuru aizpilda aptiekā, ir iekrāsota dzeltenā krāsā." Tā kā šī daļa no noteikumiem ir izņemta un tās vietā ir teksts "Īpašās receptes veidlapas apmales un daļa, kuru aizpilda aptiekā, ir iekrāsota gaiši sārtā krāsā.", tad spēkā stājušās jaunas prasības recepšu veidlapu izskatam. Šie noteikumi stājās spēkā jau 2008. gada 6.jūnijā. Izrakstīt zāles, nenorādot izrakstāmo zāļu kodu, un medicīniskās ierīces uz īpašo recepšu veidlapām, kas iespiestas līdz 2008.gada 31.decembrim, atļauts līdz 2009.gada 30.jūnijam.

Jautājums
Labdien! Gribēju precizēt informāciju - vai tiešām īpašajām receptēm ar sēriju EJ nav kopijas un tās ir "jaunā veida" receptes. Ja tā ir, tad kādi noteikumi to nosaka un no kura laika stājas spēkā. Lūdzu atbildēt pēc iespējas ātrāk.
Paldies!
02.27 Iesūtīja Jūlija
Atbilde
Iespējams, atbildi uz Jūsu jautājumu sniedz Ministru kabineta noteikumi Nr.392 (Rīgā 2008.gada 2.jūnijā (prot. Nr.36 30.§)) Grozījumi Ministru kabineta 2005.gada 8.marta noteikumos Nr.175 "Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi". Tur arī norādīts, ka "Izrakstīt zāles, nenorādot izrakstāmo zāļu kodu, un medicīniskās ierīces uz īpašo recepšu veidlapām, kas iespiestas līdz 2008.gada 31.decembrim, atļauts līdz 2009.gada 30.jūnijam.";"
Jautājums
Labrīt! Noprecizējiet, lūdzu, kāds
kompensācijas procents ir piemērojams receptei, ja, piemēram, tā bijusi izrakstīta 2009.gada februārī ar komp.procentu 75%, bet atprečota marta mēnesī: 75 % vai 50 % ?

Paldies.
02.26 Iesūtīja Jūlija
Atbilde
Atbildi uz savu jautājumu un sīkāku skaidfrojumu atradīsit pie ziņām rakstā "LFB seminārā informē par gaidāmajām izmaiņām veselības aprūpes sistēmā".
Jautājums
Labdien! Vai par farmaceitu var stradat cilveks, pret kuru ir uzsakts kriminalprocess par miesas bojajumu nodarisanu un goda un cienas aizskarsanu? Ja iespejams, pamatot to ar likumdosanas aktiem. Jau ieprieks pateicos par sniegto atbildi
02.06 Iesūtīja Inese
Atbilde
Darba uzsākšanai, patstāvīgai darbībai profesijā vai darbībai pašnodarbinātas personas statusā likumā vai Ministru kabineta noteikumos atsevišķām reglamentētajām profesijām var izvirzīt šādas papildu prasības:

1) zvēresta vai svinīga solījuma nodošana;

2) profesionālās ētikas kodeksa ievērošana;

3) atbilstoša reputācija, persona nav krimināli sodīta, tai nav uzlikti administratīvie sodi vai disciplinārsodi saistībā ar attiecīgās profesionālās darbības normu pārkāpumiem;

4) atbilstoša veselība;

5) civiltiesiskās atbildības vai finansiālā riska apdrošināšana;

6) atbilstošs valsts valodas zināšanu līmenis;

7) regulāra atkārtota profesionālā sertifikācija (resertifikācija) vai atestācija, ko veic pēc noteikta laika;

8) papildu noteikumi darbībai pašnodarbinātas personas statusā, to skaitā speciālas licences nepieciešamība atsevišķiem darbības veidiem.

(Vairāk informācijas meklējiet likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu".
Jautājums
Labdien, lai atvērtu homeopātisko aptieku pilsētā, kādai jābūt izglītībai. Vai to var darīt farmaceita-asistents? Paldies
02.02 Iesūtīja aleksandra
Atbilde
Farmācijas likums nosaka, ka aptieku drīkst atvērt tikai farmaceits (tas nozīmē - speciālists ar augstāko izglītību) vai — ar veselības ministra atļauju — pašvaldība tās administratīvajā teritorijā.
Jautājums
Labdien! Es mācos par ārsta palīgu Rīgas Medicīnas koledžā, gribēju uzzināt vai man ir tiesības strādāt par farmaceita asistentu?
02.02 Iesūtīja zanda
Atbilde
Nē, Jums nav tiesību strādāt par farmaceita asistentu. Tam nepieciešama vidējā farmaceitiskā izglītība. Taču Jūs varat strādāt aptiekā par farmaceita palīgu, kura pienākumos ietilpst tādi darbi kā līmēt etiķetes uz zāļu pudelītēm un kastītēm; papildināt ķīmisko un citu farmācijas līdzekļu krājumus plauktos; sterilizēt pudeles un citus trauciņus; veikt līdzīga satura uzdevumus.
Jautājums
Vai aptiekai, kur licenzē ir ierakstīts, ka tur izgatavo zāles pēc ārta receptes, ir tiesības aizslēgt ciet receptūras nodaļu pirms licenzes termiņa beigam?
01.29 Iesūtīja Noskumusi
Atbilde
Mūsu rīcībā esošā informācija no praktiskās pieredzes liecina, ka ir tiesības. Pēc precīzākas informācijas var vērsties Veselības ministrijas Farmācijas departamentā.
Jautājums
MK noteikumi Nr.88, 27.02.2001. "Zāļu ievešanas, izvešanas un izplatīšanas noteikumi un zāļu lieltirgotavu atvēršanas un darbības prasības", zaudējis spēku ar 01.08.2007. saskaņā ar MK noteikumiem Nr.416, 26.06.2007. un MK noteikumiem Nr.436, 26.06.2007. INFO no http://www.likumi.lv/doc.php?id=4332
01.20 Iesūtīja Olga
Atbilde
Jā, Jums taisnība. Paldies par padomu. Atvainojamies par sagādātajām neērtībām.
Jautājums
Kapēc ES likumdošana aizliedz aptieciņas
komplektēt ar bezrecepšu zālem??? Gribas
nopirkt ērtu aptieciņu kur ir zāles, bet
tādas nav.
01.20 Iesūtīja Konstantin
Atbilde
Nav īsti skaidrs, par kuru ES normatīvo aktu punktu ir runa. Varbūt precizējiet.
Jautājums
labdien! vai ir iespejams uzzinat kkur, kaadi arsti (atkariibaa no specialitates) kadus medikamentus drikst izrakstit. paldies.
01.16 Iesūtīja diana
Atbilde
Atbildi uz savu jautājumu varat rast Ministru kabineta noteikumos nr. 175 "Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi".
Jautājums
Vai lūdzu aptiekā izgatavoto zāļu cenu noteikšanai piemērojamās korekcijas summas (tā saucamā Taxa labora - pēc MK
25.10.2005. not.nr.803 3.pielikuma) tiek apliktas ar pievienotās vērtības nodokli vai nē un ja tiek, tad ar cik lielu procentu?
01.13 Iesūtīja Daina
Atbilde
No 2009. gada 1. janvāra Taxa laborum tiek aplikts ar 10% PVN.
Jautājums
Mīļie, kas tie tādi 88 noteikumi?? Labrīt!
01.05 Iesūtīja Maija
Atbilde
Labdien! Neizprotam Jūsu jautājumu. Lūdzu paskaidrojiet sīkāk, ko tieši gribējāt jautāt.
Jautājums
Lūdzu atbildēt uz jautājumu:Tramadols ir
psihotropais narkotiskais līdzeklis vai
nav? Atbildēts tika kādai jautātājai
šajā "Biežāk uzdoto jautājumu"sadaļā,
ka tas NAV psihotropisks līdzeklis, bet
man aptiekā atbildēja, ka ir, un zāļu
sarakstā internetā arī zem šīs
kategorijas tas atrodas. Kam lai tic un
kā tad patiesībā ir!?
12.20 Iesūtīja Mārīte Krūzkopa
Atbilde
Tramadols ir narkotisks analgētiķis, taču Ministru kabineta noteikumi Nr.88 tā statusu traktē šādi: "75. Aptiekas stingrās uzskaites žurnālā, kurā saskaņā ar normatīvajiem aktiem reģistrē narkotiskās un psihotropās zāles un vielas, reģistrē šādu zāļu un zāļu izgatavošanai paredzētu vielu apriti: 75.1. atropīna sulfāts; 75.2. sudraba nitrāts; 75.3. arsēnpaskābes anhidrīds; 75.4. kristāliskais nātrija arsenāts; 75.5. tetrakaīna hidrogenhlorīds (dikaīns); 75.6. narkotiskie analgētiķi, kurus par tādiem ir atzinusi Valsts zāļu aģentūra (piemēram, zāles, kuru aktīvo vielu sastāvdaļas ir tramadols vai tramadola sāļi)."
Jautājums
Labdien! Man ir tāds jautājums. Vai ir uzskaitē aptiekā atropīna sulfāta ampulas un klofazolīna ampulas? Paldies.
12.12 Iesūtīja Ludmila
Atbilde
Noteikumi nr. 88 Rīgā, 27.02.2001. "Zāļu ievešanas, izvešanas un izplatīšanas noteikumi un zāļu lieltirgotavu atvēršanas un darbības prasības" nosaka: "75. Aptiekas stingrās uzskaites žurnālā, kurā saskaņā ar normatīvajiem aktiem reģistrē narkotiskās un psihotropās zāles un vielas, reģistrē šādu zāļu un zāļu izgatavošanai paredzētu vielu apriti:
75.1. atropīna sulfāts;
75.2. sudraba nitrāts;
75.3. arsēnpaskābes anhidrīds;
75.4. kristāliskais nātrija arsenāts;
75.5. tetrakaīna hidrogenhlorīds (dikaīns);
75.6. narkotiskie analgētiķi, kurus par tādiem ir atzinusi Valsts zāļu aģentūra (piemēram, zāles, kuru aktīvo vielu sastāvdaļas ir tramadols vai tramadola sāļi)."

Jautājums
Labdien! Man jautājums par farmācijas likumprojektu - viena no idejam ir, ka aptiekas piederēs tikai farmaceitiem. Vai tas nozīmē, ka nebūs aptieku ķēžu? Kāpēc radusies tāda doma? Vai ir kaut kāda ES direktīva, kas to nosaka? Paldies.
12.02 Iesūtīja Marija
Atbilde
Tāda norma jau sen ierakstīta `Farmācijas likumā: "36.pants. (1) Vispārēja tipa aptieku drīkst atvērt tikai farmaceits vai — ar veselības ministra atļauju — pašvaldība tās administratīvajā teritorijā. Vispārēja tipa aptieka var piederēt tikai farmaceitam vai pašvaldībai. Farmaceits aptieku izveido farmaceita prakses, kopprakses (Civillikuma sabiedrības) vai kapitālsabiedrības veidā, un tā vienlaicīgi ir arī viņa kā farmaceita prakses vieta. Par farmaceitiskās aprūpes veikšanu pašvaldībai piederošajā aptiekā pašvaldība slēdz līgumu ar sertificētu farmaceitu. Slēgta tipa aptieku drīkst atvērt stacionāra ārstniecības iestāde.
(2) Aptieka drīkst atvērt ne vairāk kā divas filiāles. Filiāles drīkst atvērt tikai ārpus pilsētas, kur piecu kilometru rādiusā nav citas aptiekas vai aptiekas filiāles. Filiāles nosaukumā norādāma aptieka, kura filiāli atvērusi.
(3) Neatkarīgi no aptiekas tipa un veida farmaceits ir personiski un profesionāli atbildīgs par zaudējumu, kas nodarīts citai personai viņa vainas dēļ.
(2001.gada 14.jūnija likuma redakcijā ar grozījumiem, kas izdarīti ar 16.04.2003. likumu, kas stājas spēkā no 22.05.2003.)"

Likums Saeimā pieņemts 1997.gada 10.aprīlī.
Jautājums
Vakar, 9.novembrī, iegriezos Euro aptiekā Vienības gatvē (vadītāja L. Tauriņa). Gribēju, kā parasti, nopirkt 2-3 plāksnītes Baldriāna tablešu. Man par pārsteigumu, darbiniece atteicās man pārdot atsevišķas plāksnītes, bet mēģināja man uzspiest visu paku (ja nemaldos, tajā ir 100 tabletes). Es bieži esmu citās aptiekās (t.sk. arī šajā) pirkusi 1 vai 2 plāksnītes. Kāpēc man būtu jāpērk 100 tabletes, ja es tik bieži tās nelietoju? Šodien, protams, nopirku vajadzīgo citā aptiekā bez problēmām. Vai aptiekas personāla un vadītājas rīcība bija likumīga ? Andra
11.10 Iesūtīja Andra
Atbilde
Mūsu skatījumā, likumu farmaceits nav pārkāpis, jo normatīvajos aktos nav noteikts, ka aptiekai būtu noteikti jāpārdod dalīts medikamenta iepakojums. Tā ir aptiekas brīvprātīga izvēle, dalīt medikamenta iepakojumu, vai nē.
Lapas:  1 2 3 4 5 6 7 8 kopā: 147 ieraksti
  « atpakaļ   
 

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv