Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Jautājumi un atbildes Piektdiena 19.04.2024  
Likumdošana
Par zālēm
Citi
Biežāk uzdotie jautājumi

Farmaceiti un farmācijas nozares speciālisti turpmāk jautājumus portāla redakcijai par zālēm, profesionālo izglītību vai farmācijas likumdošanu var uzdot, sūtot vēstuli uz e-pastu mic@mic.lv, un mēs atbildēsim Jums personīgi.
Redakcijai ir tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav saistīti ar farmāciju, medicīnu, farmaceitisko aprūpi, kā arī uz personu aizskarošiem jautājumiem.

Atbildes par Jūs interesējošo tēmu var arī meklēt, izmantojot meklētāju lapas labajā sānā un izvēloties meklētāja sadaļu "Jautājumi un atbildes".

Pirms uzdodat jautājumu, ielūkojieties jautājumu arhīvā - iespējams, Jūs interesējošā atbilde jau ir tur!

 
Jautājums
Kurās aptiekās var iegādāties igauņu ražotās aroniju tabletes?
02.14 Iesūtīja aiga
Atbilde
Nevarēsim atbildēt, ja nekonkretizēsiet vismaz kādu parametru - ražotāja nosaukumu vai pašu tablešu nosaukumu! Ja zināt preparāta nosaukumu, varat jautāt Aptieku izziņu birojā pa tālruni 7281705.
Jautājums
Esmu dzirdējusi, ka pie Jums var iegādāties izdevumu, kurā apkopota informācija par medikamentu pārdošanas apjomiem, vai tas ir pieejams? Cik maksā? Par kādu laika periodu (kuru gadu) tas pašlaik ir pieejams?
02.14 Iesūtīja Antra
Atbilde
Šīs grāmatas nosaukums ir "Zāļu patēriņa statistika" (sīkāku informāciju skatīt www.mic.lv sadaļā "Produkti"). Taču iepriekšējais izdevums par 2003.gada statistiku, kas tika izdots 2004.gada pavasarī, ir jau izpirkts. Izdevuma cena ir Ls 11,80. Plānots, ka arī šogad grāmatā tiks izdots apkopojums par 2004.gada zāļu patēriņu Latvijā, taču pagaidām nav zināms, kad tieši šī grāmata varētu iznākt. Ja ir ļoti liela interese, varam sazināties ar Zāļu valsts aģentūru, kas apkopojusi šos datus, un iegādāties kādu no atlikušajiem rezerves eksemplāriem.
Jautājums
Kuras aptiekas varētu ievest zāles no
ASV? Vācu aptieka un DR.Alberta Drogērija ar to nenodarbojas.
02.14 Iesūtīja Dace
Atbilde
Principā, jebkura aptieka caur zāļu lieltirgotavu var pasūtīt preces no ASV. Jums nepieciešama ārsta recepte un jāgriežas tuvākajā aptiekā, kas sazināsies ar lieltirgotavu. Aptieka pati zāles nepasūta un neieved no ASV. To dara zāļu lieltirgotājs, tāpēc jebkura aptieka pēc tam no šī lieltirgotāja attiecīgo medikamentu var iegādāties. Taču - varbūt Latvijā pieejams kāds analogs Jums nepieciešamajam medikamentam?
Jautājums
Vai ir iespējams ievest Latvijā zāles individuālam pacientam no ASV. Tās ir recepšu zāles, kuras nedrīkstot tirgot caur internetu. Konkrēti - K-Phos Neutral tbl.?
02.14 Iesūtīja Dace
Atbilde
Jā, caur aptiekām, kas pasūta zāles no ārvalstīm, pēc ārsta (vai ārstniecības iestādes) pieprasījuma konkrētam pacientam var iegādāties medikamentus arī no ASV.
Jautājums
Pirms trim gadiem lietoju zāles Apetite-Control svara zaudēšanai, taču jau divus gadus aptiekās tās vairs nav atrodamas. Vai tās vairs nav reģistrētas? Kāds būtu iemesls? Tās zāles man labi palīdzēja, neko analogu vairs nevaru atrast.
02.14 Iesūtīja Diana
Atbilde
Ar šādu nosaukumu neatrodam nevienu preparātu ne LR Zāļu reģistrā, ne Uztura bagātinātāju reģistrā. Secinām, ka šāds preparāts nav Latvijā reģistrēts. Iemesli tam var būt dažādi:
1) ražotājs vairs nevēlas to izplatīt šajā valstī, tāpēc nepagarina reģistrācijas termiņu;
2) preparāts neatbilst Eiropas Savienības prasībām, tāpēc pēc Latvijas iestājas ES to vairs nevar izplatīt mūsu valstī;
3) ražotājs vairs neražo šo preparātu utt.
Jautājums
Ko iesākt ar caureju? Nu jau sāk apnikt... Šķiet, kādu 2. nedēļu neko nevaru padarīt. Grūtniecība 23.nedēļā. Ēdu ogli, reiz iedzēru arī kartupeļu cieti, bet diez cik regulāri to nedarīju. Vai turpināt ar šiem vai tomēr prātīgāk pirkt kādas zāles!?
02.14 Iesūtīja Dagnija
Atbilde
Caureja divu nedēļu garumā nav normāla parādība. Jūsu gadījumā noteikti nekavējoties jāsazinās ar ārstu.
Jautājums
Internetā lasu, ka paracetamolam tiek pievienots mākslīgais saldinātājs aspartams? Kāds saldinātājs tiek izmantots vācu firmas "Additiva" škīstošajos multi(poli)vitamīnos? Vai nevajadzetu arī uz medikamentu marķējuma (tāpat,kā pārtikas produktiem) norādīt pievienotās pārtikas piedevas? Cik maksā ražotājvalstī - Vācijā firmas Koelbel-Trainingsforschung uztura bagātinātājs "Gelenk Nahrung"?

02.14 Iesūtīja Uldis Briedis
Atbilde
Tikai atsevišķu ražotāju paracetamolam tiek pievienots aspartāms, turklāt - atsevišķām zāļu formām (piemēram, ūdenī šķīstošajam pulverītim). Tas nebūt nenozīmē, ka visiem paracetamoliem tiek pievienota šī palīgviela. Medikamentu aprakstos un instrukcijās ir minēts medikamenta sastāvs. No 11 Latvijā pieejamiem "Additiva" vitamīnu veidiem četros tiek izmantots aspartāms, divos - saharīna nātrija sāls. Mūsu rīcībā nav informācijas par uztura bagātinātāju cenām citās valstīs.
Jautājums
Kur Latvijā es varētu atrast endovaskulārās ķirurģijas centrus?
02.13 Iesūtīja Nadežda
Atbilde
Nepieciešams precizēt, kādas tieši procedūras Jūs interesē, jo endovaskulāro ķirurģiju var veikt gan asinsvadu ķirurģijas klīnikās, gan invazīvās kardioloģijas klīnikās, atkarībā no nepieciešamās procedūras specifikas. Var interesēties Klīniskās slimnīcas "Gaiļezers" Asinsvadu ķirurģijas nodaļā (tālr. 7042585), BO VAS P.Stradiņa klīniskā Universitātes slimnīcas 24. asinsvadu ķirurģijas nodaļā (7069324).
Jautājums
Kā tulkojas "sarkanā plakanā ēde" uz angļu valodu?
02.13 Iesūtīja Juris
Atbilde
Varbūt Jūs domājat "sistēmas sarkano vilkēdi" - "systemic lupus erythematosus"?
Jautājums
Es netīšām aizķēros, nokritu uz galda, kā rezultātā ir šuve vienu cm tieši starp uzacīm. Tagad visa seja ir vienos asinsizplūdumos un pietūkusi. Vai varat ieteikt kādu kompresi vai ziedi ko likt, lai kaut cik veicinātu tūskas un zilumu uzsūkšanos.
02.13 Iesūtīja Kristīne
Atbilde
Arnikas ziede.
Jautājums
Sveiki! Jau pagājušonedēļ jautāju: vai
Latvijā ir pieejams meridils un centedrīns un vai tie ir bezrecepšu medikamenti?
02.10 Iesūtīja Sanita
Atbilde
Atvainojiet, bet neesam saņēmuši iepriekš šādu jautājumu. Nedz LR Zāļu reģistrā, nedz Eiropas centrālajā zāļu reģistrā neatrodam medikamentus ar šādiem nosaukumiem. Arī Martindeila zāļu grāmatā, kur apkopoti praktiski visi pasaulē zināmie medikamenti, šādus nosaukumus neatrodam. Taču, ievadot internetā šos nosaukumus, var atrast informāciju, ka Meridil un Centedrin ir sinonīmi aktīvai vielai - Methylphenidate hydrochloride. Tā kā ne LR Zāļu reģistrā, ne ES Zāļu reģistrā, meklējot pēc šīs aktīvās vielas nosaukuma, neatrodam nevienu preparātu, tad var teikt, ka līdz ar to Latvijā šie preparāti nav iegādājami. Bezrecepšu preparāti tie nevar būt nekādā gadījumā, jo ir psihostimulējoši līdzekļi, lietojami stingrā ārsta uzraudzībā. Krievijā šie līdzekļi iekļauti narkotisko līdzekļu sarakstā un pakļauti stingrai uzskaitei.

Ja kā analogu var izmantot nevis metilfenidāta hidrohlorīdu, bet vienkārši metilfenidātu, tad Latvijā ar šo aktīvo vielu reģistrēts recepšu preparāts Ritalin.
Jautājums
Ar kādām zālēm ir iespējams ārstēties ja esi inficējies ar C hepatītu? Vai varētu iegūt precīzus zāļu nosaukumus ar to efektivitātes koeficientu? Kādas ir Latvijā pieejamās zāles?
02.09 Iesūtīja Agris
Atbilde
Latvijā 100% apjomā tiek kompensēti medikamenti diagnozēm:
- toksisks aknu bojājums ar hronisku aktīvu hepatītu;
- citur neklasificēts hronisks aktīvs hepatīts.

Konkrētu diagnozi (vai tas ir C hepatīts) var uzstādīt ārsts. Viņš arī noteiks, vai šie konkrētie kompensējamie medikamenti (Azarek HEXAL 50, Imuran, Prednisolon, Medrol) derēs un būs efektīvi konkrētajam pacientam.
Jautājums
Atvēru 494. MK noteikumus. Tur gan kautkas par ģeodēziju. Kuri ir tie noteikumi, pēc kuriem vadoties nosakāms, kādas veselības pārbaudes jāiziet aptiekas farmaceitiem? Varbūt gatavo zāļu formu aptiekā nav jāiet arī pārbaude pie arodārsta? Tur arī tiek aizpildīta obligātās veselības pārbaudes karte.
02.09 Iesūtīja Omīte
Atbilde
Nav noteikumu, kas noteiktu, kādas veselības pārbaudes jāiziet aptiekas farmaceitiem. Runa bija par Ministru kabineta noteikumiem Nr.494 (Rīgā 2001.gada 27.novembrī) - "Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm". Var skatīt šī dokumenta pielikumu Nr.1 "Darbu saraksts un obligāto veselības pārbaužu biežums personām, kuras nodarbinātas darbā, kas saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai" (4.punkts).

Jautājums
Labdien! Kurās Rīgas aptiekās /vēlams centrā/ ir iespējams iegādāties Beļģijas firmas Ontex autiņbiksītes Euron Large Super.
02.09 Iesūtīja Inta
Atbilde
Uz šo jautājumu var atbildēt Aptieku izziņu birojs (tālrunis - 7281705).
Jautājums
Labdien! Sakiet vai psoriāzes slimniekiem ir paredzēti kādi valsts apmaksāti, vai arī daļēji apmaksāti kūrorti, rehabilitācijas centri, utt. Ja ir, tad tieši kādi un kur, cik lielā mērā apmaksāti?
02.08 Iesūtīja Indra
Atbilde
Mūsu rīcībā nav šādas informācijas. Varam atbildēt tikai par medikamentiem un farmāciju.

Jautājums
Vai ir iespēja Zāļu reģistrā meklēt arī medikamentu grupas, vai tikai konkrētu medikamentu?
02.08 Iesūtīja Vadims
Atbilde
Nē, medikamentus nevar meklēt pēc to grupas. Var meklēt pēc oriģinālnosaukuma, starptautiskā nosaukuma, ražotāja nosaukuma, reģistrācijas laika, ATC grupas.
Jautājums
Vai tiešām iestādes apaļajam zīmogam ir tik svarīga loma receptes noformējumā? Manuprāt, receptes (parastās) izrakstīšanas noteikumos to neprasa. Labi apskatiet recepšu veidlapu: labajā apakšējā stūrī pie z.v. ir norāde "Personīgais zīmogs". Ko saka eksperti?
02.07 Iesūtīja Inese
Atbilde
Veselības ministrijas rīkojums Nr.96 "Par recepšu veidlapām, receptes veidlapas aizpildīšanas kārtību un parastās receptes derīguma termiņu ilgstošas ārstēšanās gadījumā" nosaka, ka uz parastās receptes vispār nav nepieciešams ārstniecības iestādes zīmogs: "25. Receptes apstiprināšana:
25.1. recepti ārstniecības persona apstiprina ar parakstu (ārsta paraksts - Nomen medici) un personīgo zīmogu (spiedogu);
25.2. uz īpašām receptēm un receptēm par diferencētu samaksu nepieciešams ārsta paraksts, personīgais zīmogs (spiedogs) un ārstniecības iestādes zīmogs. Prakses ārsti var izmantot personīgo zīmogu (spiedogu), kurā iekļauti ārsta prakses rekvizīti."


Jautājums
Vai pastāv tāda iestāde - "Meņģeles feldšeru - vecmāšu punkts"? Vai arī tas saucās "I.Barones ģim. ārsta prakse"? Kur es par to varu gūt skaidru atbildi? Mums to ir svarīgi zināt, lai pieņemtu pareizi noformētu recepti. Receptes tur raksta ārsta palīgs, kurš strādā I.Barones ģim. ārsta prakses pakļautībā. Mums ir aizdomas, ka tur varētu būt nepareizs iestādes apaļais zīmogs.
02.07 Iesūtīja Laila
Atbilde
Informāciju par ārstniecības iestādēm/uzņēmumiem Jūs varat iegūt LR Uzņēmumu reģistrā. Taču visvienkāršāk būtu piezvanīt uz pašu "I.Barones ģimenes ārsta praksi" un noskaidrot, kā tad īsti ir, un kādam zīmogam jābūt uz šīs ģimenes ārsta prakses receptes.
Jautājums
Informācijas avots - Valsts Zāļu aģentūras lēmums par atteikumu atļaut Latvijā ievest nereģistrētu medikamentu.
02.07 Iesūtīja Slimn.aptieka
Atbilde
Katrā ziņā - izskatot arī Normatīvo aktu informācijas sistēmu (NAIS) un MIC apkopotos normatōvos dokumentus, neuzrādās, ka Jūsu minētais rīkojums būtu atcelts. Iesakām Jums kontaktēties ar Zāļu valsts aģentūru. Tā kā mēs neesam informēti par dokumentu (lēmumu), kuru Jūs minējāt, tad nevaram griezties pie ZVA ar jautājumiem.
Jautājums
Biju lietojusi "Norlevo" tabletes dienu pēc mentruācijas pedējās dienas pēc apmēram piecām dienām man atkal sākas menstruācijas, tas itkā ir normāli, bet jautājums ir tāds, kā pareizi tad izskaitīt riska dienas vai no pirmajām mēnešreizēm vai arī no tām kas bija pēc "Norlevo" lietošanas?
02.07 Iesūtīja Inese
Atbilde
Ja ar vārdiem "riska dienas" Jūs domājat tās dienas, kad vislielākā iespēja iestāties grūtniecībai, tad mums jāsaka, ka riska dienas var būt visas mēneša dienas. Sen jau pagājuši tie laiki, kad par ieteicamu izsargāšanās metodi tiek uzskatīta kalendārā metode. Bieži vien tieši šīs metodes dēļ nākas lietot avārijas kontracepciju, kas nebūt nav vēlama vai veselīga organismam. Tā kā avārijas kontracepcijas lietošana var izjaukt ierasto ciklu, tad pastāv lielas grūtības noteikt sekojošās "riska dienas".
Lapas:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 kopā: 2903 ieraksti
  « atpakaļ   
 

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv