Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Jautājumi un atbildes Piektdiena 29.03.2024  
Likumdošana
Par zālēm
Citi
Biežāk uzdotie jautājumi

Farmaceiti un farmācijas nozares speciālisti turpmāk jautājumus portāla redakcijai par zālēm, profesionālo izglītību vai farmācijas likumdošanu var uzdot, sūtot vēstuli uz e-pastu mic@mic.lv, un mēs atbildēsim Jums personīgi.
Redakcijai ir tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav saistīti ar farmāciju, medicīnu, farmaceitisko aprūpi, kā arī uz personu aizskarošiem jautājumiem.

Atbildes par Jūs interesējošo tēmu var arī meklēt, izmantojot meklētāju lapas labajā sānā un izvēloties meklētāja sadaļu "Jautājumi un atbildes".

Pirms uzdodat jautājumu, ielūkojieties jautājumu arhīvā - iespējams, Jūs interesējošā atbilde jau ir tur!

 
Jautājums
Vai Latvijā, iestājoties ES, būs nepieciešams reģistrēt ES valstīs ražotos medikamentus?
10.10 Iesūtīja Tatjana
Atbilde
Atbild Valsts zāļu aģentūras ģenerāldirektors Jānis Ozoliņš: "Jā. Iestājoties Eiropas Savienībā, būs jāreģistrē ES valstīs ražotie medikamenti.
Izņēmums būs tie medikamenti, kuri tiks pakļauti centralizētajai reģistrācijas procedūrai (biotehnoloģiskie produkti, jaunas aktīvās vielas pēc ražotāju iniciatīvas) neatkarīgi no tā kas un kur tos ražos."


Jautājums
Cik Latvijā šobrid ir vajredzīgo un neredzīgo bērnu līdz 18 gadu vecumam?
10.08 Iesūtīja Svetlana
Atbilde
Šādu informāciju mēs nesniedzam. Mūsu kompetencē ir jautājumi par farmāciju un ar to saistītām lietām. Iespējams, Jums vajadzētu interesēties Labklājības ministrijā.
Jautājums
Gribēju vēlreiz ieskatīties "Farmaceitu vasaras brīvdienu" bilžu reportāžā, bet nevaru vairs atrast... Kur tā ir noglabāta? Vai varbūt izdzēsta pavisam?
10.08 Iesūtīja Made
Atbilde
Šī sadaļa ir jau izņemta no portāla, jo ik pēc laika parādās jaunas aktualitātes, par kurām ziņot. Tas nozīmē, ka lielāku un svarīgāku pasākumu atainošanai portālā uz kādu laika posmu tiek ieviestas jaunas sadaļas. Tā kā visam nav vietas, vecās nākas ņemt laukā. Tā kā sadaļa "Farmaceitu vasaras brīvdienas" bija apskatāma ilgāk kā divus mēnešus un arī šis pasākums notika diezgan sen, izņēmām šo sadaļu no "aprites". Tā nebija plānota kā portāla pastāvīga daļa. Pasākumiem beidzoties pēc kāda laika šīs sadaļas tiek aizklātas. Tas nozīmē, ka pavisam izdzēstas tās nav, un pastāv iespēja tām atgriezties portālā līdz ar kādiem papildinājumiem. Ja farmaceiti sāks uzstājīgi interesēties par šo sadaļu, varam uz kādu laiku to atkal ievietot portālā.
Jautājums
Vakar mani piekāva, sita pa seju, bet tagad, zem un ap to ir zemādas asinsizplūdums, ir pietūcis deguns, drīz pēc tam liku ledu virsū. Kādus medikamentus man lietot, vai veikt kādas procedūras? Lūdzu palīdziet
likvidēt nejauko zilumu...
10.07 Iesūtīja Krishins
Atbilde
Iesakām Jums doties uz tuvāko aptieku un farmaceits tur noteikti ieteiks Jums piemērotāko līdzekli.
Jautājums
Ārsts izrakstījis recepti par diferencētu samaksu valsts kompensējamam medikamentam -"Emzok", taču nav norādījis, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot (atbilstoši MK not.Nr.428 2003.gada 2.septembra grozījumiem). Kas ir jāizsniedz - "Emzok" vai lētākais metoprolols ?
10.06 Iesūtīja Gunta
Atbilde
Grozījumu Ministru kabineta 1998.gada 4.novembra noteikumos Nr.428 (pieņemti 2003.gada 2.septembrī) punkts 30.2. nosaka: "Ja ārsts, izrakstot konkrētas kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas zāles par diferencētu samaksu, uz receptes nav norādījis, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot, farmaceita pienākums ir izsniegt lētākās atbilstošās kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles.” Tātad - Jums jāizsniedz lētākais analogs.
Jautājums
Nesapratu kā var noteikt izgatavoto zāļu derīguma termiņu pēc PSRS pavēlēm kuras nav spēkā un kuras arī neiesaka izmantot, bet citu nav? Kāds pamats ir prasīt "norādīt derīguma termiņus izgatavotajām zālēm",ja nav normatīvo aktu,kas šo derīguma termiņu nosaka?
10.03 Iesūtīja Intresents
Atbilde
Diemžēl šobrīd tāda ir situācija. (Skat. D.Ābolas skaidrojumu.)
Jautājums
Cik liela maksa ir RSU Farmācijas fakultātes maģistratūras programma? Kas ir profesionālais grāds?
10.02 Iesūtīja Zane
Atbilde
Par studiju maksu Jums atbildēs RSU Farmācijas fakultātes Maģistratūras programmas vadītāja docente Štokmane - tālrunis: 7409140.

Profesionālais grāds ir tas, kurš apzīmē iegūto profesiju - ārsts, farmaceits.
Bakalaurs, maģistrs, doktors ir akadēmiskais grāds.
Jautājums
Zāļu lietošanas instrukcijai izvirzāmās prasības nosaka, ka aptiekā pagatavotajām zālēm jānorāda zāļu derīguma termiņš (datums, mēnesis, gads). Rūpnīcās ir laboratorijas, kas gadiem ilgi strādā, lai noteiktu optimālo konkrēto zāļu uzglabāšanas laiku. Pēc kādiem kritērijiem vadīties aptiekai, kas gatavo zāles konkrētam pacientam pēc konkrēta priekšraksta un šīs zāles atrodas aptiekā ne ilgāk kā dažas stundas?
09.30 Iesūtīja Tauja
Atbilde
Kā Medikamentu informācijas centram paskaidroja Valsts zāļu aģentūras Zāļu kvalitātes kontroles laboratorijas vadītāja Daiga Ābola, Latvijas aptiekas, kurās gatavo zāles, vadās pēc vecajām, PSRS laikā izdotajām instrukcijām, kurās sīki un smalki bija norādīti visi derīguma termiņi. Aptiekas, kas jau gadiem gatavo zāles, visus šos priekšrakstus un termiņus zina no galvas, un vadās pēc sen iemācītām lietām. Kā skaidro D.Ābola, diemžēl jaunas instrukcijas vēl nav tapušas. Informācija ir apkopota un Veselības ministrijai būtu jāizdod rīkojums par šādu instrukciju lietošanu, taču tas viss esot "iestrēdzis" tapšanas stadijā. Beidzot būtu jāizdod arī informatīvs materiāls - jaunas instrukcijas, pēc kurām aptiekām vadīties, taču D.Ābola nevar izskaidrot, kāpēc šis process tik lēni virzās uz priekšu. Arī vecās - PSRS - instrukcijas viņa neiesaka lietot. Kā runā paši farmaceiti, tad uzsākt aptiekā zāļu gatavošanu neviens "nealkst". Zāles vien turpina gatavot tās aptiekas, kas to jau darījušas gadu desmitiem. Tādā nu situācijā esam.
Jautājums
Kur es varētu saņemt ļoti plašu un izvērsti vispusīgu informāciju par sarkano krustu???
09.29 Iesūtīja Zane
Atbilde
Latvijas Sarkanajā krustā - Skolas ielā 1 (tālrunis - 7336651).
Jautājums
Pie atbildes par Coldact. Baigi traki,
ka dodat tādas atbildes. Vai tiešām atbildi gatavojis farmaceits? Sakiet: bieži zāles jālieto - tātad nemaz tik labi nepalīdz? Nu, nu. Vai šādu uzstādījumu - labas zāles ir tās, kuras jādzer vienreiz - spēsiet aizstāvēt arī kompetentās iestādēs?

Par aptiekas izvēli. Runa ir par farmaceita atbildību. Ja neaudzināsim tos farmaceitus, kas neapzinās atbildību par pateikto, pie laba gala nenonāksim. Aptieka nav tirgus placis, kur tantes pēc patikas var "biedēt cilvēkus". Runa ir par farmaceitun un maldinošas informācijas sniegšanu pacientam, un tad tur jau ir darbs VFI. Diez vai šādas
problēmas būtu jārisina, iesakot pacientam vienkārši iet uz citu aptieku.

Ja runājam par aptieku darba kvalitāti, tad tieši šādas te aptiekas ir tās, kurās par kvalitāti vajadzētu domāt visvairāk.
09.24 Iesūtīja Brālis
Atbilde
Jā, uz jautājumu par Coldact atbildi sniedzis farmaceits. Protams, varējām arī ieteikt pacientam iet nevis uz citu aptieku, bet gan VFI, taču pret saaukstēšanos tas viņam nepalīdzētu. Turklāt jautājums bija pavisam par ko citu. Par farmaceitiskās aprūpes kvalitāti šādās aptiekās Jums piekrītam.
Jautājums
Man ģimenes ārste izraksta Coldact pret saaukstēšanos. Tās man ļot palīdz, bet diezgan bieži jālieto. Aptiekā man pateica, ka tās esot narkotika. Vai tā ir? Ar ko var aizstāt Coldact?
09.24 Iesūtīja Māra
Atbilde
Ja jau bieži jālieto, tad jau nemaz tik labi nepalīdz. Turklāt, šis nemaz nav līdzeklis pret saaukstēšanos, bet gan rinoloģisks līdzeklis, t.i. - tikai degunam - pret iesnām. Protams, ka jebkura medikamenta ilgstoša lietošana nav ieteicama, un ja tā sastāvā ir spēcīgas vielas, tās var izraisīt, piemēram, atkarību vai deguna gļotādas atrofēšanos utt. Taču aptiekā gan nevajadzētu biedēt cilvēkus, sakot, ka šīs zāles ir narkotikas. Pret saaukstēšanos ir ļoti daudz dažādu līdzekļu. Latvijas aptiekās pieejams milzīgs klāsts pretsaaukstēsanās sīrupu, tablešu, kapsulu, šķīstošu pulverīšu utt. Ieteiktu Jums doties uz citu aptieku un izstāstīt farmaceitam par Jums piemītošajiem simptomiem (piemēram, galvassāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, iesnas, klepus, kakla sāpes utt.), un farmaceits ieteiks Jums vispiemērotāko līdzekli.
Jautājums
VZA patlaban ir akciju sabiedrība. Kad VZA plāno reorganizēties par valsts aģentūru? Liekas, laika vairs nav daudz - gads.
09.23 Iesūtīja Brālis
Atbilde
Uzdevām šo jautājumu Valsts zāļu aģentūrai. Tuvākajā laikā sniegsim atbildi.
Jautājums
Labdien! Vēlos iegādāties smiltsērkšķu balzāmu un citus smiltsērkšķu preparātus. Kas tos izgatavo un pārdod? Lūdzu www lapu,
e-mailu un kontaktadresi.
09.22 Iesūtīja Sarmite
Atbilde
Smiltsērkšķu balzāmu Latvijā ražo SIA "ŠAAR", smiltsērkšķu eļļu ražo SIA "Deiro" un "Latvijas biotehnoloģija" ražotne "Ekstrakts". Pārdod aptiekās.

SIA "ŠAAR" atrodas Rīgā, Pāles ielā 14 (tālrunis - 7531922). SIA "Deiro" - Rīgā, Kalniņa ielā 1a (tālrunis - 7220001). E-pasta adreses publiski nav pieejamas, interneta lapas adreses nav. "Latvijas Biotehnoloģija" kontaktkoordinātes mums neizdevās atrast.
Jautājums
Labdien, vēlējos uzzināt vai zāļu reklāmas noteikumi attiecas arī uz medicīnisko ierīci, vai uz medicīnisko ierīci attiecas tikai reklāmas likums?
09.19 Iesūtīja Ieva
Atbilde
Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumu Nr.41 "Zāļu reklamēšanas kārtība" 1.punktā rakstīts, ka šie noteikumi attiecas uz "cilvēku slimību diagnostikai, ārstēšanai vai profilaksei paredzēto zāļu reklamēšanas kārtību".

Jautājums
Labdien šai saulainajā ceturtdienā. Man ir prieks par farmacija-mic.lv, uzskatu, ka šajā īsajā pastāvēšanas laikā esat sasnieguši labus rezultātus. Gribētos redzēt portālā arī tādu iespēju kā IETEIKUMI, kur jebkurš jūsu apmeklētājs varētu rakstīt ieteikumus u.t.t. Vai tuvākā laikā ir sagaidāma? Graudiņš.
09.18 Iesūtīja Graudiņš
Atbilde
Paldies par labiem vārdiem. Cenšamies jūsu visu dēļ. Visus ieteikumus varat sūtīt redakcijai
Jautājums
Mana sieva strādā aptiekā.Katru dienu jāsaskaras ar ārstu "glītajiem" rokrakstiem. Regulāri jānodarbojas ar minēšanu. Cik tur tālu līdz nelaimei.Es domāju,ka LFB šajā lauciņā varētu padarboties. Tā nav normāla parādība,ka izglītoti cilvēki nemāk rakstīt. Konkrēti neviens nav jānosauc, jo glītrakstīšanas kursus vajadzētu organizēt 90% ārstu.
09.18 Iesūtīja Ēriks
Atbilde
Jums var piekrist. Visiem zināms, ka ārsti savus rokrakstus "sabeidz" studiju laikā milzīgā tempā pierakstot lekcijās saņemamo informācijas gūzmu. Diemžēl, tas nav LFB kompetences jautājums. Varbūt Jūs varētu griezties Latvijas Ārstu biedrībā.
Jautājums
Bet, ja ambulance pieprasa man spirtu 8 kg, kāds ir lielākais lieltirgotavas fasējums, ko drīkst iepirkt, uzskaitīt un pārdot?
09.18 Iesūtīja Dacīte
Atbilde
Ja lieltirgotava, kurai ir ražošanas licence, ir safasējusi to pa 8 kg vai litriem, tad aptieka, kura negatavo zāles, var to nopirkt lieltirgotavas (alias ražotāja) fasējumā un pārdot tādā pašā fasējumā/tilpumā ambulancei. Vienalga, cik liels tilpums ir no lieltirgotavas iegādātajam spirtam - aptieka, kurā negatavo zāles, to nedrīkst pārfasēt.
Jautājums
Pie kāda tipa pieskaitāma homeopātiska aptieka? Kādi ir likumi uz šada tipa atvēršanas kārtību?
09.17 Iesūtīja Semiviana
Atbilde
Homeopātiskā aptieka tiek pieskaitīta pie vispārēja jeb atvērta tipa aptiekām (skat. Farmācijas likuma 34.pantu par aptieku iedalījumu).

Farmācijas likuma 36.panta 1. punkts nosaka: "Vispārēja tipa aptieku drīkst atvērt tikai farmaceits vai — ar veselības ministra atļauju — pašvaldība tās administratīvajā teritorijā. Vispārēja tipa aptieka var piederēt tikai farmaceitam vai pašvaldībai. Farmaceits aptieku izveido farmaceita prakses, kopprakses (Civillikuma sabiedrības) vai kapitālsabiedrības veidā, un tā vienlaicīgi ir arī viņa kā farmaceita prakses vieta. Par farmaceitiskās aprūpes veikšanu pašvaldībai piederošajā aptiekā pašvaldība slēdz līgumu ar sertificētu farmaceitu.(..)"

37.pants: "Lai aptieka uzsāktu darbību, nepieciešams nodrošināt normatīvo aktu prasībām atbilstošas telpas, aprīkojumu, iekārtas un personālu, kā arī Ministru kabineta noteiktajā kārtībā saņemt speciālu atļauju (licenci) aptiekas atvēršanai (darbībai)."

Ministru kabineta noteikto kārtību, kādā saņemama licence aptiekas darbības uzsākšanai, skatiet šeit.

Jautājums
Sveiki! Esmu ļoti satraucies bērna tēvs, kurš pēc vienas aptiekāres teiktā ir devis savam bērnam nelabvēlīgus uztrura bagātinātājus, kuru lietošanas rezultāts varot būt pat letāls!!! Runa ir par "Brīnumbērns" uztura bagātinātājiem, kurus 10 gadīgs bērns ir lietojis 6 mēnešus. Turklāt tagad šis "Brīnumbērns" ir izņemts no apgrozības... Lūdzu palīdziet un atbildiet - kādas var būt sekas, un vai ir iemesls uztraukumam! Paldies!
09.17 Iesūtīja Kristaps
Atbilde
Pirmkārt, mūsuprāt, aptiekārei nevajadzēja nepārbaudot sniegt šādu informāciju un biedēt Jūs ar tik nopietnām sekām. Otrkārt, par to, kādas var būt šī preparāta lietošanas sekas, un vai šis preparāts ir izraisījis negatīvu ietekmi konkrēti uz Jūsu bērna veselību, var pateikt tikai ārsts, veicot izmeklēšanu. Treškārt, par to, kāpēc šis preparāts ir izņemts no apgrozības, Jūs varat interesēties Latvijas Pārtikas centrā, kas reģistrē uztura bagātinātājus. Iespējams, atbildes uz Jūsu jautājumiem var sniegt arī šī preparāta ražotājs – “Aptiekas produkcija”. Mēs ieteiktu Jūsu bērnu vest pie ārsta, ja radušās aizdomas par kāda preparāta negatīvu ietekmi uz bērna organismu.
Jautājums
Mīļā redakcija, lūdzu atstājiet portāla pirmajā lapā tos materiālus, par kuriem publikai ir liela interese (par LFB valdi u.c.). Citādi, nākot klāt jaunām ziņām, interesantie raksti "aizpeld" uz arhīvu, un tiem ir dizgan neērti piekļūt. Paldies.
09.17 Iesūtīja Brālis
Atbilde
Iespēju robežās vēl aizvien mēģinām uzlabot portāla struktūru un apsvērsim iespēju piedāvāt Jūsu minēto rakstu izkārtojumu. Paldies par ieteikumu.
Lapas:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 kopā: 2903 ieraksti
  « atpakaļ   
 

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv