Ziņas
 Kas vēl notiek
 Statistika
 Studentu ziņas
 Farmakoloģijas jaunumi
 Farmaceitiskās aprūpes vērtējums aptiekās
 Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrācija
 Palīdzi atpazīt!
 Gaidot aspirīna 115-gadi
  Cik labi Tu pazīsti Aspirin Cardio?
  Nedēļas jautājums
  Forums
  Zāļu reģistrs
  Kompensējamās zāles
  Bezrecepšu zāles
  Uztura bagātinātāji
  Aptiekas
  Lieltirgotavas
  Zāļu ražotāji
  Sertifikācija
  Likumdošana
  MateriaMedica
  Darba birža
  Jautājumi un atbildes
 
GRIBI KĻŪT ZINĀMS UN PAMANĀMS?         IENĀC TE!
 Jautājumi un atbildes Trešdiena 16.10.2024  
Likumdošana
Par zālēm
Citi
Biežāk uzdotie jautājumi

Farmaceiti un farmācijas nozares speciālisti turpmāk jautājumus portāla redakcijai par zālēm, profesionālo izglītību vai farmācijas likumdošanu var uzdot, sūtot vēstuli uz e-pastu mic@mic.lv, un mēs atbildēsim Jums personīgi.
Redakcijai ir tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav saistīti ar farmāciju, medicīnu, farmaceitisko aprūpi, kā arī uz personu aizskarošiem jautājumiem.

Atbildes par Jūs interesējošo tēmu var arī meklēt, izmantojot meklētāju lapas labajā sānā un izvēloties meklētāja sadaļu "Jautājumi un atbildes".

Pirms uzdodat jautājumu, ielūkojieties jautājumu arhīvā - iespējams, Jūs interesējošā atbilde jau ir tur!

 
Jautājums
Sandrai-mūsu līgumā ar Ergo ir raxtīts,ka Ergo neapmaxā LR Zāļu reģistrā nereģistrētus
medikamentus.Tātad šoreiz taisnība ir Ergo.
02.24 Iesūtīja Snorke
Atbilde
Jautājums
Cik ilgstoši jādzer "xeforapid" , ja ir saišu sastiepums. Man sāp ceļgali pēc staigāšanas, dienas beigās.
02.24 Iesūtīja daina
Atbilde
Iespējams, Jūs domājāt preparātu "Xefo Rapid". Tas ir reģistrēts LR Zāļu reģistrā, taču par lietošanas nepieciešamību konkrētam pacientam un tieši Jums piemērotāko terapiju katrā ziņā jākonsultējas ar savu ārstu.
Jautājums
Vai kolēģiem arī rodas problēmas izsniedzot medikamentus uz apdrošināšanas sabiedribu receptem. Konkrēti par centralizēti reģistrētiem medikamentiem un Ergo apdrošināšanu. Jautājums-kas Latvijā ir primārais-Latvijas zāļu reģistrs vai Eiropas centr. reģistrs?
02.24 Iesūtīja sandra
Atbilde
Varbūt kolēģi no citām aptiekām var dalīties viedokļos un iesniegt informāciju Latvijas Farmaceitu biedrības Likumdošanas darba grupai, kas ir jau ievadījusi pārrunas ar atsevišķām apdrošināšanas sabiedrībām.

Ir skaidrs, ka apdrošinātājiem šī medikamentu apmaksa nav īpaši izdevīga, jo no šī pakalpojuma apdrošinātājiem ir vairāk izdevumu nekā ieguvumu. Nav īsti skaidri šie apdrošinātāju noteikumi attiecībā uz Eiropā centralizēti reģistrētām zālēm, jo tās taču ir tāpat pieejamas un pārdodamas Latvijas tirgū. Proti - nav starpības, vai zāles reģistrētas Latvijā vai ES Centrālajā zāļu reģistrā, ja pacienti kā vienas, tā otras var nopirkt Latvijas aptiekās. Iespējams, ka liela daļa ārvalstu zāļu ražotāju arvien vairāk pāries uz centralizētu zāļu reģistrāciju. Tāpēc šis būtu jautājums, kuru vajadzētu risināt sadarbībā ar apdrošinātājiem. Aptiekām būtu vērtīgi apkopot jautājumus un problēmas, ar kurām saskaraties, un sākt risināt tās kopīgi.
Jautājums
Labdien! Vai Jūs, lūdzu, varētu pateikt kas Latvijā ir reģistrēts farmaceits un reģistrēts farmaceits ar licenci? Ja farmaceits ir reģistrēts tad viņam ir visas tiesības praktizēt farmāciju pēc mūsu un ES likuma. Savukārt praktizēt farmaciju pēc likuma un normām nozīme izpildīt tas pašas funkcijas kā farmaceits ar licenci. Ar ko tad
atšķiras reģistrēts farmaceits un reģistrēts farmaceits ar licenci? Kur var atrast normativus aktus un saskaņotas ar Eiropas Komisiju reglamentējošus aktus, ja tie vispār
eksistē? Jo rodas domas ka tas atkal ir "muļķības" latvijas farmacijā. Paldies.
02.23 Iesūtīja Zane
Atbilde
Reģistrēts farmaceits ir farmaceits, kas ieguvis augstāko farmaceitisko izglītību un ir reģistrējies Latvijas Farmaceitu biedrības veidotajā Farmaceitu un farmaceitu aistentu reģistrā. Šobrīd likumdošanā nav noteikts termins "farmaceits ar licenci".
Jautājums
Cik maksā vizīte pirmreizēja, bez nosūtījuma pie ginekologa ?
02.22 Iesūtīja Zane
Atbilde
Šis jautājums nav mūsu kompetencē. Varēsim atbildēt uz jautājumiem par zālēm un farmācijas likumdošanu.
Jautājums
Vai varetu sikak pastastit par pretapauglosanas loditem, nekur nevar atrast tuvaku informaciju!
02.22 Iesūtīja Wicked_Sick@inbox.lv
Atbilde
Tas ir lokālas darbības pretapaugļošanās līdzeklis. Šī metode būtiski mazina grūtniecības risku, taču
nenovērš to pilnībā. Šo lodīšu (vai svecīšu) efektivitāte atkarīga no pareizas lietošanas. Šī pretapaugļošanās metode pamatojas uz ķīmiskas vielas (spermicīda) lietošanu, kas iznīcina spermatozoīdus. Šo pretapaugļošanās metodi ieteicams izmantot sievietēm, kas lieto perorālos pretapaugļošanās līdzekļus, ja tiek aizmirsta vai novēlota tabletes ieņemšana.

Turklāt ārsts var ieteikt lietot lokālas darbības pretapaugļošanās līdzekli šādos īpašos gadījumos:
• kad sieviete nedrīkst lietot perorālus pretapaugļošanās līdzekļus (tabletes) vai IUS (intrauterīnas spirāles),
• visām sievietēm pēc bērna piedzimšanas, zīdīšanas laikā vai pirmsmenopauzes periodā,
• kad epizodiski nepieciešama aizsardzība pret grūtniecību,
• par papildlīdzekli lokālai aizsardzībai pret grūtniecību ar IUS (īpaši, regulāri lietojot dažas zāles, piemēram, nesteroīdos pretiekaisuma līodzekļus).

Kas konkrēti Jūs interesē?
Jautājums
labdien! vai Jūs, lūdzu, varētu pateikt kādā
naudas amplitūdā maksā pretapaugļošanās tabletes, un tieši kādas tās ir?! jau ieprieš, paldies!
02.22 Iesūtīja kristīne
Atbilde
Pretapaugļošanās tablešu jeb hormonālās kontracepcijas klāsts ir ļoti plašs. Ir gan avārijas kontracepcijas tabletes, ko lieto ārkārtas situācijās, ja plīsis pezervatīvs vai nav lietots neviens cits izsargāšanās līdzeklis, bet ir noticis dzimumakts. Un ir kontracepcijas tabletes, kas paredzētas ilgstošai lietošanai, lai sieviete izsargātos no grūtniecības. Tikpat, cik plašs ir šo līdzekļu klāsts, tik plaša ir arī to cenu amplitūda. Sākot ar 3 latiem par iepakojumu līdz pat 7, 8 un vairāk latiem. Taču jāatceras, ka Jums piemērotākos kontracepcijas medikamentus var noteikt vienīgi ārsts, turklāt to iegādei nepieciešama ārsta recepte.
Jautājums
Labdien sakiet kas ir ģenērisks medikaments.
02.22 Iesūtīja ojars
Atbilde
Ģenērisks medikaments ir patentbrīvs medikaments, kuru neaizsargā patenta tiesības. Tas ir tāds medikaments, kas ir ekvivalents kādam oriģinālpreparātam, taču parasti tiek pārdots par zemāku cenu. Tas satur to pašu aktīvo vielu, ko satur oriģinālpreparāts, atbilst tām pašām prasībām un nosacījumiem, kas attiecas uz oriģinālpreparātu jeb patentēto inovatīvo (novatorisko) medikamentu - medikamentu, ko radījis kāds farmācijas koncerns. Pēc patenta termiņa izbeigšanās oriģinālpreparāta (jeb inovatīvā medikamenta) ražošanu var uzsākt jebkurš cits ražotājs. Šos preparātus tad arī sauc par ģenēriskiem medikamentiem.

Sīkāku informāciju var atrast - http://wiseinfo.info/generic/generic-drug.htm
Jautājums
Kāpēc sadaļā bezrecepšu zāles ir tik maz
ierakstu? Cik man zināms zāļu reģistrā
to ir daudz vairāk.
02.21 Iesūtīja Ilona
Atbilde
Portāla sadaļa "Bezrecepšu zāles" ir tapšanas stadijā. Tā tiks papildināta ar visiem LR un ES Zāļu reģistros reģistrētajiem bezrecepšu medikamentiem.
Jautājums
Labdien. Aptiekas īpašnieks(aptieka=telpas+aprīkojums) - juridiskā persona; farm.prakses/kopprakses vadītājs - individuālais komersants (Fiz.persona,kura par savām saistībām atbild ar VISU SAVU MANTU) vai kapitālsabiedrība: SIA vai AS (Sabiedrība ir juridiskā persona. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību ir slēgta sabiedrība, kuras daļas nav publiskās apgrozības objekts. Akciju sabiedrība ir atklāta sabiedrība, kuras daļas (akcijas) var būt publiskās apgrozības objekts.). SIA minimālais pamatkapitāla lielums ir 2000 latu; Akciju sabiedrības pamatkapitāls
nedrīkst būt mazāks par 25 000 latu. Jautājums: tad, saskaņā ar jauno likumu, farm.prakses/kopprakses vadītājam būs jāizvēlās, vai viņš grib atbildēt par saimniecisko darbību ar VISU SAVU MANTU kā fiziskā persona, vai - jādibina SIA vai AS (2000 Ls vai 25 000 Ls liels minimālais kapitāls)? Vai par visu uzņēmumā notiekošo atbildēs farm. prakses/kopprakses vadītājs, jo viņš būs darba devējs? Kāda atbildība būs aptiekas licences īpašniekam gadījumā,ja vinš nav farm.prakses/kopprakses licences
īpašnieks (tad vinš nebūs arī darba devējs - līdz ar to ne par ko neatbildēs)?
02.20 Iesūtīja Jūlija
Atbilde
Latvijas Farmaceitu biedrības prezidents Aigars Eniņš skaidroja MIC redakcijai, ka tā kā likums vēl top, daudzi tā panti un punkti vēl tiek apspriesti, un uz daudziem jautājumiem šobrīd atbildes nav, tad šobrīd konkrēti atbildēt nav iespējams. Taču farmaceitiem ar saviem jautājumiem un priekšlikumiem ir iespēja piedalīties LFB Likumdošanas darba grupas darbā.
Jautājums
Vai zāļu razotāja Walmark pārstāvis SIA Remedex ir Latvijā kā oficiāls pārstāvis? Vai farmācijas kompānija MSD ir reģistrēta, kāpēc šīs kompānijas nevar atrast www.farmācija-mic.lv
02.19 Iesūtīja Lilita
Atbilde
"MSD" jeb "Merck, Sharp & Dohme" pārstāvniecība ir Latvijā reģistrēta. Mūsu portāla sadaļā "Zāļu ražotāji" informāciju par sevi sniedz tikai tie ražotāji, kas to paši vēlas. Mūsu rīcībā esošā informācija liecina, ka "Walmark Co. Ltd." produkciju Latvijā pārstāv SIA "Kanēlis", savukārt "a.s. WALMARK" pārstāv privātpersona - Jaago Schmuul. Atsevišķus "Walmark, Čehija" produktus Latvijā pārstāv OU "Remedex" un "Tamro".
Jautājums
Esmu dzirdējusi, ka farmaceitu sertifikācija vairs nepastāvēs. Vai tā ir tiesa?
02.18 Iesūtīja FF
Atbilde
Topošais Aptieku likums paredz, ka Farmaceitu profesionālās kvalifikācijas sertifikāciju veic līdz 2006.gada 31.decembrim. Turpmāk pastāvēs Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistrs, kas būs sasaistīts arī ar farmaceitu un farmaceitu asistentu tālākizglītību, taču, ja jaunā likuma ietvaros tiks pieņemts, ka sertifikācijas process izbeidzas, plānots, ka šo procesu aizstās farmaceitu licences izsniegšana.
Jautājums
Man ir radzenes iekaisums. 2ned. ārstējos slimnīcā un bez rezultātiem. Acis vairs antibiotikas neņem pretī. Kādi būtu dabīgie līdzekļi tās ārstēšanai?
02.18 Iesūtīja ligita
Atbilde
Šajā gadījumā Jums noteikti būtu jāgriežas pie ārsta. Iespējams, ka ar dabīgiem līdzekļiem nekas nebūs līdzēts. Pašārstēšanās un vilcināšanās meklēt speciālistu palīdzību var beigties smagi.
Jautājums
Labdien! Vai Latvijā ir iespējams iegādāties "mifepristone"? Un ja ir, cik tas aptuveni varētu maksāt? Paldies
02.17 Iesūtīja zane
Atbilde
Latvijas zāļu reģistrā ir iekļauts mifepristons (Mifegyne). Taču tas ir recepšu medikaments, kas pieder tā saucamai Pr. II grupai - tās var izrakstīt tikai ginekologs un ārstēšanu ar šīm zālēm var veikt tikai stacionāra apstākļos vai arī mājās, bet tikai attiecīgas nozares speciālista uzraudzībā visā ārstēšanas laikā.
Jautājums
Vai tiesa, ka 2007.gadā vairs nereģistrēs zāles, ražotās 3.pasaules valstīs (kurā likumā tas ir teikts?)? Kā tad būs ar lētajiem medikamentiem no Indijas?
02.17 Iesūtīja Ilze
Atbilde
No kurienes Jums ir šāda informācija?
Ja medikaments tiek ražots atbilstoši Labas Ražošanas prakses prasībām, Latvijā to ir iespējams reģistrēt.
Jautājums
Vai sadaļa Zāļu reģistrs ir kaut kā īpaši jāaktivizē? Ievadot medikamenta nosaukumu nevar iegūt nekādu informāciju,ja nu vienīgi,ka šādiem parametriem neatbilst neviens medikaments. Jau ieprikš paldies par
atbildi
02.17 Iesūtīja Sandra
Atbilde
Zāļu reģistrs īpaši nav jāaktivizē. Taču šis meklētājs ir ļoti jutīgs pret medikamentu nosaukuma pareizrakstību. Tādēļ varam ieteikt meklēt medikamentu pēc nosaukuma pirmās zilbes (mazāka kļūdas iespēja).
Jautājums
Labdien! Kur iespējams aplūkot pieteikuma veidlapu farmaceitu atkārtotai sertifikācijai? Uzspežot uz sadaļu "sertifikācija", redzami tikai darba laiki, kad tiek pieņemti dokumenti. Paldies!
02.17 Iesūtīja Farmaceite
Atbilde
Paldies par aizrādījumu! Šī kļūda ir izlabota.
Jautājums
Vai pie diagnozes J45 drīkst izrakstīt Symbicortu? Paldies!
02.17 Iesūtīja anita
Atbilde
Preparāts Symbicort 75% apmērā tiek kompensēts tikai pie diagnozes J44 - Cita hroniska obstruktīva plaušu slimība.
Jautājums
Sakiet,vai medikaments Lescol pie diagnozes Z95.5 tiek apmaksāts pilnībā, vai arī pacientam ir jāpiemaksā? kompensējamo zāļu grāmatā šis medikaments pie attiecīgās diagnozes nav pieminēts,bet ZCA lapā ir?
02.16 Iesūtīja vidzemniece
Atbilde
Kopš šā gada 1. janvāra fluvastatīns (Lescol) tiek kompensēts tikai pie diagnozes Z 94.0 Transplantēta niere. Visos citos gadījumos, kad indicēti statīni, valsts kompensē citu statīnu iegādi.
Jautājums
Kur uzzināt, kādas bezrecepšu zāles aptiekās tiek tirgotas ar 5% PVN un kuras ar 18%. Veselības polise atmaksā 50% no pirmo cenas, bet aptiekārs nevar pateikt cik kurām ir tie %. Esmu ievērojusi, ka dažiem vitamīniem 2005.g. bija 5% PVN, bet šogad jau 18%, vai tas jau ir pilnīgi visiem vitamīniem?
02.16 Iesūtīja Iveta
Atbilde
Tas atkarīgs no konkrētā preparāta kategorijas - tas var būt reģistrēts kā zāles vai kā uztura bagātinātājs. Visām zālēm PVN ir 5%, bet uztura bagātinātājiem - 18%.
Par uztura bagātinātājiem var kļūt tikai noteiktus vitamīnus un minerālvielas saturoši preparāti, ja tajos nav pārsniegta noteikta šo vielu deva.
Lapas:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 kopā: 2903 ieraksti
  « atpakaļ   
 

 

Vieta jūsu reklāmai
Notikumu kalendārs
11/03 „Respiratoro slimību modulis 20p”
14/03 LFB konference Tukumā
15/03 Seminārs "Muguras sāpju eksperts" Rīgā
19/03 LFB valdes sēde
11/04 FA seminārs
 Partneri
 
Z V A
N V D
V I
L F B
F A
V M
L F S A

Meklēt
Sadaļā
 R E D A K C I J A
* Šeit publicētā informācija paredzēta veselības aprūpes nozares speciālistiem.
Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem
interpretējot vai nelietderīgi izmantojot šo informāciju.
izstrādāts nexus.lv